Baba Olmanın İdeal Yaşı Var mıdır?

Baba Olmanın İdeal Yaşı Var mıdır?
16 Mart 2017

Günümüzde hayat mücadelesi içerisinde, kariyer ve ekonomik güçlerini sağlamlaştırmak için çabalayan erkeklerin ideal baba olabilmeleri için belli bir yaş grubu var mıdır?

Günümüzde baba olmak zor zanaat. Babalar bir yandan kariyer basamaklarını hızla tırmanmayı hedeflerken diğer taraftan da ekonomik güçlerini sağlamlaştırmaya çalışıyorlar. Hal böyle olunca onlara en fazla ihtiyaç duyan bebeklerine yeteri kadar zaman harcayamayabiliyorlar. Bu nedenden dolayı erkekler kendilerine baba olmanın ideal yaşının olup olmadığını sormaya başlıyorlar. Peki, gerçekten baba olmanın ideal yaşı var mıdır?

Erkekler Babalığa Ne Zaman Hazır Olur?

Erkekleri babalığa hazır olmalarıyla ilgili uzmanlara sorulduğunda; baba olmanın aslında belli bir zamanın olmadığını, bunun toplumdan topluma değişebildiği gibi kişiden kişiye de farklılık gösterebileceğini ifade ediyorlar. Erkeğin bulunduğu yaşın göreceli olmasından dolayı nereye yakın olduğunu bilmenin mümkün olmadığını belirtiyorlar. Bu da erkeğin yaşı değil daha çok hissettikleri ile alakalı olduğunu, bu durum göz önüne alındığında da erkeğin babalığa kimi zaman yirmisinde kimi zamanda ellisinde hazır olacaklarını söylemenin mümkün olduğunu dile getiriyorlar.   Baba Olmanın İdeal Yaşı Var mıdır?

Babalık İçin İdeal Yaş Grubu

Uzmanlar ideal baba olmak için erkeklerin yaş grubunu şu şekilde değerlendiriyorlar. 20 – 35 yaş grubu: Bu yaş gruba giren erkeklerin çoğu genellikle hedeflerin peşinde koşarlar. Kariyerde üst noktalara gelmeye, bir arabaya sahip olmaya ve gücü elde etmeye uğraşırlar. Bu gruptaki erkeklerin hedefleri arasında bebek sahibi olmak varsa, bu yaşlar baba olmak için iyi yaş olarak kabul edilebilir. 35-40 yaş grubunda: Bu yaş grubundaki erkeklerde hayat denge ve stabilite (kararlılık) kazanır ve hedeflerin önemli bir kısmına ulaşılmış olurlar. 35 -40 yaş arasındaki erkeklerin özellikle duygusal alandaki eksikliklerini giderilmeye çalıştıkları bir dönemdir. Güç, para ve diğer şeyler olsa da, sevgi eksik kalmış olabilir. Böyle bir eksiklik oluşmuşsa ve bebek bu yoksunluğu giderecekse, bu yaş grubu baba olmak için ideal olabilir. 40-45 yaş grubunda: Bu gruptaki erkeklerin, “Aman Allah’ım ben ne yaptım” ya da “Eyvah gençlik treni kaçtı!” kaygılarının yaşanmaya başladığı yaşlardır . Bu yaş gruba giren erkekler, koşuşturmacadan hayatlarını yaşayamadıklarını düşünmeye başlarlar. Eğer onlar için eksik kalan ve yaşanmamış şey bebekse, o zamanda bu yaş grubu erkeklerde baba olmak ideal olabilir. Tüm bunlardan çıkarılacak sonuçta ise; baba olmanın yaşı değil, buna erkeğin hazır olma duygusu ortaya çıkar.   Bakmakta Fayda Var : İyi Bir Baba Olmak Hiç de Zor Değil!  

Peki İdeal baba var mıdır?

 

  • İyi baba vardır. Ama İdeal baba yoktur.
  • ideal baba, Babalık yapabilen kişidir,
  • İyi baba, babasından gördüğünden daha fazlasını yapandır,
  • Acil durumda her zaman var olandır,
  • İyi baba “Ben yaptım, sen yapma” demeyen babadır,
  • Yöneten değil, yönlendirendir,
  • İyi baba tüm bunları yaparken doğal olandır,
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.