Baba Adaylarında "Sempatik Hamilelik" Sendromu Belirtileri

Baba Adaylarında "Sempatik Hamilelik" Sendromu Belirtileri
21 Mart 2017

Baba Adaylarında anne adayının hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan Sempatik Hamilelik Sendromu psikolojik bir durumdur. Bazı baba adaylarında nadiren görülen bu durum eşlerinin doğum yapmasından sonra ortadan kayboluyor.

Baba adaylarında gebelik sendromunun ortaya çıkması sonucu oluşan Sempatik Hamilelik (Couvade Sendromu) psikolojik bir durumdur. Kuvad Sendrom olarak da adladırılan bu durum halk arasında sempatik gebelik adıyla adlandırılmaktadır. Diğer bir adı da Babalık Sendromu olan Sempatik Gebelik tıbbi bir rahatsızlık ya da sorun olarak kabul edilmez. Erkeklerde yalancı gebelik olarak da tabir edilen baba adaylarında sempatik hamilelik sendromu belirtileri, 20. yy ortalarında tam olarak tanımlanmıştır. Bu sendroma ait araştırmalar oldukça yeni olmasına rağmen, eşleriyle birlikte gebelik belirtileri gösteren erkeklerde bu durumun nedenleriyle ilgili de başarılı sonuçlar elde edilmiştir.  

Baba Adaylarında Sempatik Hamilelik  (Couvade Sendromu)

İsmi Fransızcada 'Kuluçka' sözcüğüne karşılık gelen Sempatik Hamilelik (Kuvad Sendromu) ilk defa 1865 yılında İngiliz Antropolog tarafından ortaya atılmıştır. Bu sendromu yaşayan baba adaylarının içinde, anne adaylarıyla birlikte doğum ağrıları çekenlerin olduğu konuşulmaktadır. Anne adayının hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan bu psikolojik sorunun derecesi erkekten erkeğe de farklılık gösterebiliyor. Eşiyle bütünleşerek nefes egzersizlerine giden baba adayları kimi zaman doğuma da birlikte giriyorlar. Yapılan araştırmalarda bu sendromun kendi çocukluğunda babasından uzak olan erkekleri daha fazla etkisi altına alabildiği belirtiliyor.   Baba Adaylarında "Sempatik Hamilelik" Sendromu Belirtileri    

Erkeklerde Yalancı Gebelik

Erkelerde yalancı gebelik olarak da adlandırılan bu sendromun nedenleri arasında kadınlar hamile kaldıktan sonra eşlerinin çevresi tarafından fazla ilgi görmemeleri gösteriliyor. Kadının hamile kaldıktan sonra dokuz ay boyunca bebeğini taşıması ve doğum sonrasında erkeğin tamamen ilgisiz kalmasına neden olabiliyor. Gebelikte süresince erkeklerin eşlerine yardım etmeye istekli olmaları ve eşleriyle ortak duygulara sahip olmalarına neden olurken kuvad sendromu (yalancı gebelik) görülebiliyor. Bu durum bazı baba adaylarında eşlerinin isteklerine yetişememeleri halinde de bir adım ileri giderek erkeklerde hayali gebelik belirtilerine neden olduğu belirtiliyor.

Sempatik Hamilelik (Babalık Sendromu) Belirtileri

Baba adaylarında sempatik hamile sendromu, baba adaylarının eşlerinin gebeliği sırasında kendilerini de gebe gibi hissetmelerine neden olan Sempatik Gebelik Sendorumu, (Kuvad sendromu) belirtileri, gebe kadınlarda ortaya çıkan belirtilerle tamamen benzer özellikler gösteriyor. Bazı baba adaylarında, nadir olarak da olsa, eşlerinin gebeliği boyunca bu belirtilerle karşılaşabiliyorlar. Bu belirtiler ve doğum sonrasında kayboluyor. Baba adaylarının yalancı gebelik süresince görmüş oldukları belirtilere şu şekilde örnek verebilir;

 • Kilo alma
 • Hazımsızlık
 • Bulantı
 • İştah artması veya azalması
 • Baş ağrısı
 • Uykusuzluk
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Kabızlık veya ishal
 • Yeme isteği
 • Karın krampları
 • Depresyon
 • Yorgunluk

 

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.