Aşılama Tedavisi Nedir?

Aşılama Tedavisi Nedir?
27 Şubat 2017

Aşılama tedavisi aslında sperm ile yumurtanın buluşma şansını arttırmak üzere fizyolojiyi desteklemek amacıyla yapılan bir işlemdir.

Aşılama aslında sperm ile yumurtanın buluşma şansını arttırmak üzere fizyolojiyi desteklemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Kadına verilen hap veya iğneler ile her ay kendiliğinden oluşan bir adet yumurtanın sayısı iki veya üçe çıkarılırken, erkeğin spermleri de özel bazı yöntemler ile yıkanıp hazırlanır. Böylelikle spermlerin hareketli olanları küçük bir hacimde yoğunlaştırılmış olur. Verilecek çatlama iğneleriyle yumurtaların çatlama zamanı ayarlanarak hazırlanmış olan spermler rahim içerisine özel bir plastik borucuk vasıtasıyla bırakılır ve böylece gidecekleri yol da kısaltılarak yumurta veya yumurtalara kolayca ulaşmaları sağlanır. İyice bilinmelidir ki her çocuğu olmayan kişilere aşılama yapılamaz.

Aşılama tedavisi öncesi değerlendirmede neler yapılır?

Kısırlık nedeniyle başvuran çiftlerde kısırlığın nedenini saptamaya yönelik tetkikler: Erkekte: Semen analizi (Spermiyogram) Kadında:

 • Jinekolojik muayene
 • Yumurtalıkların kapasitesini değerlendirmek amacıyla yapılan hormon testleri
 • Rahim ve tüplerin değerlendirilmesi için rahim filmi
 • Bazı özel durumlarda tanısal laparoskopi ya da histeroskopi yapılabilir.

Aşılama tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

Aşılama tedavisi birçok infertilite durumlarında uygulaması kolay, pratik, ekonomik ve risksiz bir işlem olduğundan dolayı birçok durumda ilk tercih edilen yöntemler arasındadır. Sıklıkla:

 • Düşük sperm sayı ya da hareketlilik oranı
 • Endometriosis
 • Açıklanamayan infertilite
 • Rahim ağzına ait problemler
 • Sperme karşı antikor varlığı
 • Kadında yumurtlamanın olmaması ya da yetersiz olması
 • Cinsel işlev bozuklukları

Aşılama tedavisi tüm bu durumlarda tercih edilmektedir. Ejakülasyon yani boşalma sorunu olan erkeklerde de aşılama zaman zaman başvurulan yöntemler arasında yer alır. Boşalma problemlerine şeker hastalığı, multiple sclerosis, retrograd ejakülasyon dediğimiz idrar torbasına spermlerin boşaldığı hastalık, travma, mesane boynu operasyonları ve kullanılan bazı ilaçlar neden olabilir. Aşılama tedavisi her ne kadar basit bir işlem gibi görülse dahi mutlaka bu konuda tecrübeli jinekolog tarafından yapılmasında fayda vardır.

Aşılamanın başarı oranı nedir?

Aşılama işleminin başarısı ise her bir deneme için %10 – 15’ler civarındadır. Bu oranın daha fazla olmadığı aşılamaya başlayan her çift tarafından bilinmeli ve de gebelik oluşmadığında hayal kırıklığı yaşanmamalıdır.  

En fazla kaç kere aşılama yapılabilir?

Deneme sayısı uygulama nedenine, ekonomik durumuna ve çiftin ihtiyaçlarına göre ayarlanır. Elbette ki bu işlemin yapılabilmesi için en az bir kanalın veya tüpün açık olması şarttır. Dolayısıyla aşılama işleminden önce rahim filmi çekilmesi de gereklidir. Günümüzde 2 en fazla 3 kez aşılama yapılması kabul edilmektedir. Aşılamadan fayda göreceği düşünülmeyen veya 2 – 3 kez aşılama yapılmasına rağmen gebelik oluşmayan kişilerde mutlaka tüp bebek tedavisine geçilmelidir.

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.