Annelik Hüznüyle Baş Etmenin 5 Yolu

Annelik Hüznüyle Baş Etmenin 5 Yolu
17 Ekim 2016

Ne zaman annelik hüznüyle baş etmeniz gerekse ya da zor bir gün geçirseniz ufak ipuçlarıyla motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Annelik Hüznüyle Baş Etmenin 5 Yolu

Ne zaman annelik hüznüyle baş etmeniz gerekse ya da zor bir gün geçirseniz ufak ipuçlarıyla motivasyonunuzu yükseltmenin yolunu bulabilirsiniz. Anne olmanın hayatınızda başınıza gelen en güzel hediye olduğu yadsınamaz bir gerçek. Güzelliği kadar stresli ve korkutucu olması da göz ardı edilemez. Annelik, insan psikolojisinin tüm uç noktaları arasında sürekli bir geçiş yapma olayıdır. Bir anda eğlence ve aşkın doruklarındayken hemen ardından yalnızlık ve korkunun dibine kadar inebilirsiniz. Bu dönemde hayatınızda birdenbire değişen onca şey, uykusuz geceler ve etrafınızı çevreleyen sorumluluklar, beyninizin her şeyin olumsuz gideceğine odaklanmasına yol açar ve bu da doğrudan annelik hüznünün neden oluştuğunun açıklamasıdır.

Anne olan kadınların yüzde 80'i annelik hüznünü yaşar.

Hayatınızda kaçınılmaz olacak tüm değişikliklerin içerisinde boğulmamak, anneliğinizi akılcı ve nezaket içerisinde geçirebilmek için hayatınızda var olan diğer olumlu yönleri asla unutmayın. Yaşam koçlarından alınan önerilere göre mutlu olmanın yollarına bir bakalım. Yeni anne olmuş çoğu kadın, kendilerine sorulduğu zaman anneliği zor ve kaotik bir durum olarak açıklıyor. Bunu söyledikleri için de utanıyorlar. Siz aynı durumu yaşamamak için, kendinize her şeyin güzel olacağını söylemeli, aşağıdaki aşamaları uygulamalısınız.  

  • Kendinize açık olun ve hissettiğinizi söyleyin. Örneğin; ”Kendimden başkasını önemsemekten korkuyorum.”, ”Hayatım o kadar çok değişti ki ben kendimi kapana kısılmış hissediyorum.”, ”Sanırım biraz depresyondayım.” Eğer kendinizi iki haftadan fazla bir süredir kötü hissediyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.
  • Milyonlarca kadın sizinle aynı şeyi yaşadı ve yaşıyor. Annelik insanlığın ortak miraslarından biri. Bu dönemi atlatmış olan birileriyle konuşun, tavsiyeler alın. Bu, kendinizi yalnız hissetmenize de engel olur.
  • Kendinizin en iyi arkadaşı siz olmalısınız. Yakın bir arkadaşınızın bir sorunu olduğunda, ona nasıl akılcı öneriler verdiğinizi düşünün ve aynısını kendinizde de uygulayın.
  • Eşinizle iletişim kurun, bol bol vakit geçirmeye çalışın. Hepimizin bildiği üzere yeni bebek sahibi olunduğunda en zor durum, çiftlerin ilişkilerinin başına gelen değişikliklerdir. Vakit geçirmeniz aranızdaki bağı kuvvetlendirir.
  • Kendinizi iyileştirmenin en iyi yolu, güçlü sosyal bağlar kurmaktır; ama aksine yeni anne olan kadınlar kendilerini bebeklerine bakmak ve tüm sorumluluklarını göğüslemek için eve kapatmaya başlarlar. Emin olun ki zaman zaman eski arkadaşlarınızla bir araya gelmeli ve yeni arkadaşlar edinmek için zamanınızı şekillendirmelisiniz.
  • Bir şükran günlüğü tutmak, ciddi anlamda bakış açınızı negatiften pozitife çevirir. Gününüz her ne kadar yorucu ve stresli geçmiş olursa olsun mutlaka içerisinde şükretmeye değer bir an vardır. Her gece yatmadan önce günlük olarak "iyi ki var" dediğiniz üç şeyi yazmak güzel bir beyin olumlamasıdır.
  • Gerçekten kendinizi çökmüş hissettiğiniz zamanlarda, sizi bu hale getirenin ne olduğunu ve neden kurtulmak istediğinizi yazın. Araştırmalara göre insanların içerisinde bulundukları zor durumdan çıkmalarını sağlayan sabır, azim ve inançtır. Cesaret, sabır, mizah, kariyer gibi hayatınızda önem verdiğiniz 3 olguyu düşünün. Sonra da bu olguları hayatınıza dahil edin.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.