Anne İşe Dönüyor, Bebeğe Kim Baksın?

Anne İşe Dönüyor, Bebeğe Kim Baksın?
28 Ekim 2016

Şehir hayatında, kadınların da çalışması gerekliliği çocuklar için farklı çözümler gerektiriyor. Bebeğinizi kime bırakacağınız her aileye göre değişen dengelerle verilecek bir karardır. Önemli olan, bebeğinizin güvende olduğundan emin olmanız ve aranızdaki sevgi bağını destekleyen bir yerde bırakmanızdır.

Anne İşe Dönüyor, Bebeğe Kim Baksın?

Şehir hayatında kadınların da çalışması gerekliliği çocuklar için farklı çözümler gerektiriyor. Bebeğinizi kime bırakacağınız her aileye göre değişen dengelerle verilecek bir karardır. Çocukları için en iyisini isteyen anneler için zor bir geçiş dönemidir. Çocukların ilk üç yılı anneye en çok ihtiyaç duydukları dönem olarak bilinir. Bu nedenle yapılması gereken bebekle olabildiğince beraber vakit geçirmek olabilir. Bebeklerin psikolojik gelişimlerinde annelerin payı büyüktür. Üç yaş itibariyle, çocuklar başkalarına da yönelirler ve sosyal ilişkiler kurarlar. Çalışan anneler çocuklarıyla çok vakit geçirmekten ziyade, birlikte geçirdikleri zamanın nitelikli olmasına dikkat etmelilerdir.

AİLE BÜYÜĞÜ MÜ, KREŞ Mİ, BAKICI MI?

Annelerin işe dönme vakti geldiğinde, ilk endişe bebeğini kime bırakacağı konusunda olur. Bu tercih bazen bir kreş bazense bir aile büyüğü olur.

Karar vermek zorlaştığında, bakımın ve eğitimin kalitesi konusuna eğilmek gerekiyor. Bebeklerin sevgi ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Anne olmadığında bakımını sağlayacak olan kişinin de bu anlamda doyurucu olması gerekiyor. Seçenek bir aile büyüğüyse, annenin verdiği eğitimle tutarlılık göstermesi önem taşır. Söz konusu bir aile büyüğüyse, en baştan konuşup anlaşarak anlaşmazlık yaşanmasını önleyebilirsiniz. Eğer bir bakıcıyla anlaştıysanız, yine bu konu en baştan netleştirilmelidir. Bakıcınızın aile değerlerinize ve kurallarınıza uygun davranması oldukça önem taşır.

Tercihinizi bir kreşten yana da kullanabilirsiniz.

Eğer bebeğinizi her açıdan istediğiniz düzeyde destekleyen bir yer seçtiyseniz, doğru bir tercih yaptığınızı düşünebilirsiniz. Tüm bu kararların ekonomik boyutu da bulunuyor. Bazen bakıcı ya da kreş tercihi yerine, bebeğinizi anneannesine ya da babaannesine emanet etmek daha makul bir tercih gibi görünebilir. Sonuç olarak önemli olan, bebeğinizin güvende olduğundan emin olmanız ve aranızdaki sevgi bağını destekleyen bir yerde bırakmanızdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.