Anne Adayları İçin Kondisyon Bisikleti Rehberi

Anne Adayları İçin Kondisyon Bisikleti Rehberi
28 Aralık 2016

Bisiklet sürmek modunuzu yükseltmesinin yanında sırt ağrılarını azaltacak ve uykunuzu düzene sokacak güce sahiptir.

Bisiklet sürenlere bir müjdemiz var. Bisiklet sürüşü sırt ağrılarını azaltabilecek, modunuzu yükseltebilecek ve uykunuzu düzene sokabilecek bir güce sahiptir.

İşte emniyetiniz için gereken 9 ipucu:

1- Her egzersiz gibi doğum öncesi yaptığınız egzersizlere yoğunlaşmanız en güvenli seçenektir.

Eğer kondisyon bisikleti sürme işine ilk defa atılıyorsanız doktorunuza hemen haber verin. Kendisinden onay aldıktan sonra kolay başlangıç yapmaya bakın. Doktorunuzun kontrolünde ve onayında yapmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Doktorunuza danışmadan başlamanız tehlikeli ola olabilir. Uzun süredir hiç egzersiz yapmadıysanız günde 5 dakika kadar az bir süreyle başlayarak kendinizi 30 dakikalık bir sınıfa katılacak kadar hazırlayabilirsiniz.

2- Egzersiz sırasında kısa sohbetler yapabilmeniz kendinizi aşırı zorlamadığınız anlamına gelir.

Bazı kondisyon dersleri sohbete açık yerlerde olabilmektedir. Bu yüzden kendinize kural edinmeniz gereken şey nefes nefese kaldığınız an hızınızı biraz kırmak olmalı.

3- Gebe olup olmadığına bakmadan herkesin de onaylayabileceği gibi kondisyon dersinde ayakta durmak, oturmaktan çok daha yoğun bir egzersizdir.

Özellikle de gebe olduğunuz için ayakta durup bisiklet sürmek size çok ağır gelebilir. Ayrıca ayakta durmak fazladan esnek olan eklemlerinize gereksiz baskı yapmanıza neden olabilir.

4- Belinizdeki ağırlığı hafifletin.

Bunun için daha arkaya oturun, öne daha az eğilin ve gidonların size daha yakın olduğundan emin olun.

5- Bir saatlik çalışma size yeter de artar bile.

Ama bazı kadınlar için o bir saat bile fazla gelebilir, özellikle de kondisyon bisikletinde yeniyseniz. İyi bir egzersiz çalışmasının birinci yarısında kendinizi bisiklet sürmeye vermeniz, ikinci kısmı ise yormayan egzersizlerle gücünüzü yeniden kazanmanız olacaktır.

6- Vücudun aşırı miktarda su kaybetmesi zamanından önce doğuma neden olabilir.

Ders öncesi, ders sırasında ve dersten sonra yarım litre su tüketmek yararınıza olacaktır. Durmadan tuvalete gitseniz bile kimin umurunda ki?

7- Bazı kondisyon derslerinde sağa sola hareket eden bisikletler kullanılır.

Gebeliğinizin başında deneyebileceğiniz bu bisikletler son dönemlerinizde tercih etmemeniz gereken seçeneklerdendir.

8- Ders boyunca pelvik tabanınızı hissetmeye çalışırsanız bebeğinizin ağırlığını kontrol etme şansınız olur.

Bebeğinize hafifçe sarılıyormuşsunuz gibi hissetmeye çalışın. Bu sizin belinizi gereksiz ağırlıktan korurken ders sonrası rahatsızlık hissetmenizi de önleyecektir.

9- Herhangi bir egzersize başlamadan önce bilmeniz gereken birinci kural doktorunuzun onayını almanız ve bedeninize olan güveninizdir.

Böylece, bedeninizi ne kadar zorlayabileceğinizi ya da hareketleri ne kadar hafif yapmanız gerektiğini doktorunuzla birlikte ayarlayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.