1-2 Yaş İçin Uykuya Alışma Süreci

1-2 Yaş İçin Uykuya Alışma Süreci
01 Kasım 2016

Bebeğiniz artık uyku eğitimi için uygun döneme ulaştı ama giderek gelişen hayal güçleri de onların uykuya geçişlerini zorlaştırabiliyor. Onun uyku tepkilerini gözlemleyerek uygun yöntemi bulabilirsiniz.

1-2 Yaş Uykuya Alışma Süreci

Bebeğiniz artık uyku eğitimi için uygun döneme ulaştı. Etrafını fark ediyor ve dikkatini dağıtan şeyler olabilir. Ayrıca giderek gelişen hayal güçleri de onların uykuya geçişlerini zorlaştırabiliyor.

NE KADAR UYKU GEREKİYOR?

1 ve 2 yaş arasındaki çocuklar için gündüz uykuları da dahil yaklaşık olarak 12 ile 14 saat arası uyku yeterlidir. 18 aya ulaştığında, iki ayrı gündüz uykusunu tek bir uykuya çevirebilirler. Bazı çocuklar sabah, bazılarıysa öğleden sonra uyumayı tercih eder. Bebeğinizin tepkilerini takip ederek ona yardımcı olmalısınız.

NEREDE UYUMALI?

Bebeğiniz güvenli bir beşikte uyumalıdır. Eğer aynı odayı paylaşıyorsanız, uygun bir zamanlamayla odasını ayırabilirsiniz. Bebeğiniz için küçük bir uyku arkadaşı da edinebilirsiniz. Seçeceğiniz oyuncak büyük ve tüylü olmamalıdır. Çocuğunuzun ilgisini çekecek, yumuşak ve hoş bir oyuncak seçerek yanında bulundurun. Bu uykuya geçişinde ona yardımcı olacak bir nesne haline gelecek.

GECELERİ NEDEN UYANIYOR?

Bebeğinizin gece uyanmasının çeşitli nedenleri olabilir. Bazen rahatsızlık hisseder, diş çıkarıyor olabilir, hasta olabilir. Bazense sadece yanınızda olmak ister. “Annem nerede?” çığlıklarıyla uykudan uyanabilir. Artık rüyalar ve kabuslar da görebildiği kadar büyük. Bazen gerçekle hayalleri birbirinden ayırmakta zorlanabilir. Bunları konuşabilir, ona sakince anlatabilirsiniz. Bebeğinizi mümkün oldukça televizyondan ve korku öğeleri içeren çizgi filmlerden uzak tutmalısınız.     Gece uyanmalarıyla baş edebilmek için odasını da dikkatle kontrol etmelisiniz. Herhangi bir gölge, perde, ya da dışarıdan gelen ışıklar buna neden olabilir. Isıya ayrıca özen göstermelisiniz. Fazla sıcak ve fazla soğuk yine uykuyu bölen etkenlerdendir. Çevredeki gürültüye de dikkat etmelisiniz. Çocuklar elbette bir miktar sesle uyumayı öğrenmeliler ama yüksek ses ve televizyon gürültüsü onların dikkatini dağıtacaktır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.