Zika Virüsü Nedir?

Zika Virüsü Nedir?
22 Aralık 2016

Zika virüsü, sivrisinek yoluyla bulaşmanın yanı sıra özellikle çocukların beyin gelişimine büyük ölçüde zarar vermektedir.

Zika Virüsü Nedir?

Zika virüsü, sivrisinek yoluyla bulaşmanın yanı sıra özellikle çocukların beyin gelişimine büyük ölçüde zarar vermektedir. Zira virüsü, Flaviviridae virüs familyasının, Flavivirus cinsinin bir üyesidir. İnsanlara sivrisineklerden ve de cinsel yollardan geçmektedir. Zika ateşi ya da Zika hastalığı olarak bilinen bir hastalığa neden olmaktadır. Daha önce maymunlarda görülen virüs, ilk kez Nijerya’da bir insanda tespit edilmiştir. Gebe kadınlara bulaştığı sırada bebeklerde anomaliler görülmesine yol açmaktadır. Zika ile doğan bebeklerin kafaları normal bebeklere göre 31.5 – 32 santimetre daha küçük olmakta ve de beyin fonksiyonlarında bozukluklar görülmektedir. Zira virüsü bulaşan insanların gebe kalmamaları tavsiye edilir iken bilim adamlarının açıklamasına göre virüse karşı aşının ancak 10 yıl sonra çıkabileceği belirtildi.

Zika Virüsü Nasıl Bulaşır?

Zika virüsü sivrisineklerden insana bulaşmakta ve sıtmada olduğu gibi hasta insandan alınan kan sivrisinekler aracılığı ile başka insanlara da yayılmaktadır. Bu ailede Saru Humma, Deng humması ve Batı Nil Ateşi gibi birtakım hastalıklar vardır ve bunlarda aynı familyanın üyeleridir. Bu hastalıklar birbirlerine benzemekte, gribal şikayetler ile seyreden döküntü, halsizlik, ateş ve gribal şikayetler yapabilmektedir. Özellikle de gebe kadınlara bulaştığında sakat doğumlara neden olabilmektedir. Bebelerde beyin deformasyonu yapan virüs nedeni ile yalnızca Brezilya’da mikrosefali yeni kafaları anormal küçüklükte doğan bebek sayısı 4 bini aşmış durumdadır. Mikrosefali ileride düzelebilecek bir hastalık değil, doğumsal bir anomalidir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.