Yumurtalık Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

Yumurtalık Büyümesi Nedenleri Nelerdir?
27 Aralık 2016

Bir veya her iki yumurtalıktaki büyüme ve genişleme çoğu durumda kist oluşumu ile alakalı bir durumdur.

Yumurtalık Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

Bir veya her iki yumurtalıktaki büyüme ve genişleme çoğu durumda kist oluşumu ile alakalı bir durumdur. Diğer yaygın nedenler ise endometriozis, iyi huylu tümörler ve nadirden ise yumurtalık kanseri nedeni ile meydana gelmektedir. Kistlerin çoğu yumurtalık içerisinde ve menstrüasyon esnasında meydana gelir. Endometrioz adı verilen kist türü de yumurtalık içinde gelişebileceği gibi dışında da gelişebilmektedir. Polikistik over sendromu, çoklu kist durumunu ifade etmek adına kullanılmaktadır. Bu durum tek veya her iki yumurtalık içerisinde de gelişebilir. Yumurtalık kanseri ve metastatik kanser türleri de yumurtalık büyümesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Nedenine bağlı olarak yumurtalık büyümesi bir veya iki yumurtalıkta oluşabilir. Buna bağlı olarak sıklıkla karın ağrısı, ateş veya vücut ağırlığında istenmeyen değişiklikler meydana getirebilir. Bazı kadınlarda hiçbir belirti görülmeden gelişebilmektedir. Bazı kadınlarda da ilişki sırasında ağrı, anormal vajinal kanama, idrar zorluğu veya karın ağrısı oluşabilmektedir.

Pelvik Bölgedeki Diğer Belirtiler Nelerdir?

Pelvik bölge, karnın alt kısmıdır. Bu bölgede ve alt sırtta şiddetli bir ağrı, idrara zor çıkma ve aniden idrarın gelmesi, ilişki sırasında ağrı ve anormal vajinal kanama, ağır adet dönemi kanaması ve şiddetli adet ağrısı görülebilir. Tüm bunların yanında bu bölgenin dışında daha farklı belirtilerde oluşabilmektedir. Özellikle uylukta görülen ağrı, kabızlık ve hazımsızlık, iştah kaybı, memelerde ağrı ve hassasiyet, bulantı ve istenmeyen kilo alınması görülebilir. Yüksek ateş, kalıcı kusma ve çok şiddetli karın ağrısı görülmesi durumunda acil müdahale yapılması gerekebileceğinden dolayı dikkatli olunmalıdır.

Yumurtalık Büyümesi Neden Olmaktadır?

Yumurtalık büyümesine ovaryum kistlerinin birçok türünden yalnızca birisi dahi neden olabilir. Kistlerin çoğu büyür ve bir veya her iki yumurtalığı da etkileyebilir. Genellikle yumurtalık kistleri uykudadırlar. Herhangi bir belirti vermezler. Fakat bazı durumlarda büyümüş yumurtalık büyülebilir, kıvrılabilir, dönebilir ya da fonksiyon kaybına neden olabilmektedir. Ovaryum kanseri ve iyi huylu tümörlerde ovaryum büyümesine neden olabilmektedir. Tüm nedenleri toplayacak olursak;

  • Korpus luteum kisti
  • Teratom olarak bilinen benign tümörü
  • Adet döngüsü sırasında meydana gelen kist
  • Endometriom (yumurtalık etkileyen endometriozis)
  • Polikistik over sendromu

Tüm bunların yanı sıra doğumsal anomaliler, iyi huylu olmayan tümörler, metastatik kanser ve yumurtalık kanseri burada büyümeye neden olabilmektedir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah