Yenidoğan Bebekler Hastanelerde RFID Etiketi İle Korunuyor

Yenidoğan Bebekler Hastanelerde RFID Etiketi İle Korunuyor
25 Kasım 2017

Doğum yapan anne ve bebeklerinin güvenliğini sağlayacak RFID Bebek Takip Sistemi Şehir Hastaneleri projesi kapsamında başlıyor.

Yenidoğan Bebekler Hastanelerde RFID Etiketi İle Korunuyor

Yenidoğan Bebekler Hastanelerde RFID Etiketi İle Korunuyor. Yeni annelerin ve ailelerinin doğum sonrasını huzur ve güven içerisinde geçirmelerini sağlamak için yeni doğan bebekler özel bir güvenlik sistemiyle korunuyor. Elektronik sistemlerle entegreli olarak çalışan Bebek Takip Sistemi, anne ve bebeği 7/24 anlık takip edilmesini sağlıyor. Daha önce yaşamsal tüm ihtiyaçları annesi tarafından karşılanan bebeklerin dünyaya geldikten sonra da hassasiyet ve güven içerisinde korunmasını önceliği yapan hastaneler, yenidoğan bebekleri özel olarak geliştirilen RFID etiketi teknolojisiyle koruyor.

RFID Etiketi Nedir?

Radio Frequency Identification (RFID), "Radyo Frekanslı Tanımla" ya da Türkçesi; canlıları veya nesneleri radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojilere verilen genel isimdir. Buna RFID etiketi denir. RFID etiketleri aynı zamanda yenidoğan bebeklerin ayak bileğine doğumhaneden çıkmadan önce takılan özel bir bileklerde kullanılan teknolojidir. T.C. Sağlık Bakanlığı ve Uluslararası kurumlar tarafından belirlenen standartlara uygun olarak bebeklere zararı dokunmayan antibakteriyel ve hipoalerjenik malzemeden üretilmiştir.   Yenidoğan Bebekler Hastanelerde RFID Etiketi İle Korunuyor    

Annenin RFID Etiketi Bebeğin RFID Etiketiyle Eşleştiriliyor

Bebeğin RFID etiketi, annesine doğum öncesinde takılan RFID etiketiyle birleştiriliyor. O andan itibaren bebeğin güvenliği üst düzeyde sağlanmaya başlıyor. Bu şekilde yapılan uygulamayla aynı dakikalarda, aynı doğumhanede doğan ve aynı cinse sahip olan bebeklerin karıştırılarak yanlış ailelere teslim edilmesi gibi risklerin de  önüne geçiliyor. Bunun dışında bebeğin prosedür dışı her türlü eylemden korunması için, bebeğin ve annenin konumları günün  24 saati anlık olarak takip ediliyor ve bebeğin pembe kod prosedürü dışında gerçekleşen en küçük hareketi bile güvenlik sistemini alarma geçiriyor.     Yenidoğan Bebekler Hastanelerde RFID Etiketi İle Korunuyor  

Anne ve Bebek Ayrıldıklarında Sistem Takip Altına Alıyor

RFID destekli takip sistemi, hastane içerisinde çeşitli noktalara yerleştirilen özel antenler sayesinde bebeğin tüm hareketlerini izliyor. Anne ve bebeğin bir arada olduğu zamanlarda güvenli konuma geçen takip sistemi, anne ve bebeğin ayrılması durumunda bebeği yakın takip altına alıyor ve bebeğin önceden belirlenen kuvöz, ultrason ya da bakım servisi gibi yerlere sadece yetkili personelin gözetiminde götürülmesine izin veriliyor.

 Bilekliğin Çıkarılması Durumunda da Alarm Devreye Giriyor

Bebeğin daha önce belirlenen rotanın dışına çıkması durumunda sistem anında alarm verirken, bilekliğin bebeğin bileğinden çıkarılması durumunda da alarm sistemi devreye girerek yetkililere bilgi veriyor. Doğru bebeğin, doğru anneyle eşleşmesini sağlayan sistem, bebeğin hastaneden izinsiz çıkartılma girişimlerini de engelliyor.

Şehir Hastaneleri Projesinde Zorunlu Olarak Uygulanmaya Başlayacak

Amerika ve Avrupa'da uzun süreden beri kullanılan RFID bebek takibi sistemleri, Türkiye'de Şehir Hastaneleri projesi kapsamında zorunlu hale getirilerek, kullanılmaya başlayacak.         Bebeklerin Hastaneden Çalınmasına Türk Mühendisleri Çözüm Buldu!Detaylı bilgi için tıklayın...  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.