Yenidoğan Bebeğinize Bu Geleneksel Yöntemi Uygulamayın!

Yenidoğan Bebeğinize Bu Geleneksel Yöntemi Uygulamayın!
27 Ekim 2017

Çukurova Üniversitesi doktorları, tuzlanarak yıkanan bebeklerin hayatlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kaldığını açıkladı.

Yenidoğan bebeğin tuzlanması, son günlerde yayılmaya ve ülkede gelenek haline gelmeye başladı. Daha çok Adana ve Hatay yörelerinde görülen bu uygulamanın, yenidoğan için ciddi riskler barındırdığı açıklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalığı uzman doktorları, böylesi bir geleneğin, bebeğin ne yazık ki hayatını kaybetmesiyle sonuçlanabileceğini açıkladı ve aileleri bu gelenekten vazgeçmeleri konusunda uyardı.

Yenidoğan Bebeğin Tuzlanması Ciddi Riskleri Beraberinde Getiriyor

Yenidoğan bebeklerin kokmasın diye tuzlanması veya zeytinyağı ile ovulması, son günlerde iyice yaygınlaşmaya başladı. Ancak konuyla ilgili açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları branşının uzman doktorları, böylesi bir uygulamanın, bebeğin hayatını tehlikeye attığını açıkladı. Tuzlama işlemi sırasında bebeğin vücuduna sürülen aşırı miktardaki tuzun, cilt tarafından emildiği açıklandı. Emilen tuzun ise kandaki tuz oranını (hipernatremi) arttırarak sıvı kaybına neden olduğu ifade edildi. Sırf bu sebeple hayatını kaybeden bebeklerin olduğunu söyleyen doktorlar, ailelerin fayda sağlayacağını düşündüğü bu tarz geleneksel yöntemlerden vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdi.   

Yenidoğan Bebeğinize Bu Geleneksel Yöntemi Uygulamayın!  

Bebeğinizi Doktor Eşliğinde Büyütün

Sırf bu tuzlama işlemi yüzünden hayatını kaybeden bebeklerin olduğunu dile getiren Çukurova Üniversitesi doktorları, aileleri bu gelenekten vazgeçmesi konusunda uyardı. Aslında bebeklerinin iyiliğini düşünerek bu girişimde bulunan ailelerin, istemeden de olsa bebeklerine zarar verdiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalı uzmanları, bebeklerini büyütürken her türlü konuda doktorlardan yardım almaları gerektiğinin altını çizdi. Aile büyüklerinden duyulan geleneksel tıbbi yöntemlere başvurulmaması gerektiğini açıklayan konunun uzmanları, mutlaka doktor eşliğinde bebeğin büyütülmesi gerektiğini söyledi.  

Diğer Geleneksel Yöntemler de Bebeğin Sağlığını Tehdit Ediyor!

Geleneksel tıbbi yöntemlerin çoğunun bebek ve anne sağlığı için tehlikeli olabileceğini belirten çocuk hastalıkları uzmanları, aynı zamanda diğer geleneksel yöntemleri de eleştirdi. Bazı bölgelerde bebeğin doğar doğmaz toprak ile sarıldığını söyleyen doktorlar, bu uygulamanın bebeğin tetanoz olmasına neden olduğunu belirtti. Aynı şekilde bebeğin kulağına ezan okunmadan anne sütü verilmemesi, daha iyi göreceğine inanıldığı için gözüne limon damlatılması gibi geleneksel yöntemlerin de bebeğin sağlığı için ciddi riskler barındırdığı söylendi. Bu gibi girişimlerin, o anda olmasa bile ileride ciddi sağlık sorunları oluşturabileceği ifade edildi.   

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah