Tuzlama Geleneği Ölüme Davetiye Çıkarıyor

Tuzlama Geleneği Ölüme Davetiye Çıkarıyor
13 Ocak 2020

Anadolu geleneklerinden biri olan yenidoğan bebeği tuzlamak, sıvı kaybına ve beyin kanamasına neden olabiliyor. Bu nedenle çoğu hekim, tuzlama geleneğinin bir an önce son bulmasını istiyor.

Yenidoğan bebeği tuzlamak, tarihi Eski Roma’ya kadar uzanan geleneklerden biri.  Zamanında ebeler, bebeğin daha sağlıklı olacağı inancıyla bebeklere tuz sürermiş. Daha sonra bu gelenek giderek yayılmış ve Anadolu’da hala uygulanmaya devam ediyor. Ancak, bebeği tuzlamak sıvı kaybına neden olacağı için sonucu ölüme kadar giden çok ciddi riskler barındırıyor. Bu nedenle çoğu hekim, bu geleneğin son bulmasını istiyor.

Peki, aileler neden yenidoğan bebeği tuzluyor? Yenidoğan bebeği tuzlamak ne gibi riskler oluşturuyor? Detaylar makalemizde...

Yenidoğan Bebeği Tuzlamak Zararlı mı?

Bebeğin pişik olmaması ve yetişkinlik döneminde ter kokmaması için uygulanan bebek tuzlama işlemi, genellikle aile büyüklerinin tavsiyesiyle yapılıyor. Bazı bölgelerde bebek doğar doğmaz yapılan bu uygulama, bazı bölgelerde kırklama merasiminde uygulanıyor. Bebeğin iyiliğini düşünerek yapılan bu işlem, aslında faydadan çok zarara neden oluyor.

Tuzlama Geleneği Ölüme Davetiye Çıkarıyor

Henüz gelişme aşamasında olan ve cildi oldukça narin bir yapıda olan bebekler, tuzlama işlemi ile yoğun tuza maruz kalıyor. Bu da cilt tarafından emilerek hipernatremiye, yani kanda tuz oranının yükselmesine sebep oluyor. Tüm bunların sonucunda da beyin kanaması ve sıvı kaybı gibi pek çok sağlık sorunu baş gösterebiliyor, hatta masum gibi görünen bu işlemin sonu ölümle dahi sonuçlanabiliyor.

*Yenidoğan banyosunu kolaylaştıracak bilgiler!

Aileler Neden Bebeği Tuzluyor?

Bebek tuzlama, ülkemizin pek çok bölgesinde hala uygulanan bir ritüel. Hatta, bu ritüel ticarete dönmüş durumda. Öyle ki, bebek tuzlama seti adı altında ince tuz ve öğütülmüş defne yaprağı gibi ürünlerin olduğu setler satılıyor. Aileler, bu setleri alıp genellikle kırklama merasiminde kullanıyor. Çünkü tuzlanan bebeğin pişik olmayacağına ve ileride ter kokmayacağına inanılıyor. Aynı zamanda yenidoğan bebeği tuzlamanın, bebeğe bereket ve uğur getireceği düşünülüyor.

Tuzlama Geleneği Ölüme Davetiye Çıkarıyor

Toprakla Sarmak Tetanosa Neden Oluyor

Bazı soğuk bölgelerde ise yenidoğan bebeğin vücudu toprakla sarılıyor. Bu da tetanos başta olmak üzere çok ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Ya da bazı kültürlerde, bebek doğduktan sonra birkaç ezan geçene kadar anne sütü verilmiyor. Bu da bebeğin kan şekerinin hızla düşmesine, aç kalmasına ve sarılık olmasına neden olabiliyor.

Tuzlama Geleneği Ölüme Davetiye Çıkarıyor

Bebek Bakımında Rehberiniz Hekiminiz Olsun

Anadolu’da, hatta dünyanın birçok yerinde hem hamileler hem de yenidoğan bebekler ile ilgili çeşitli hurafeler bulunuyor. Kimisinin zararı olmazken, kimisi masum gibi görünüyor ancak minicik bebekleri ölüme dahi götürebiliyor. Bu nedenle, bebeğinizin bakımı ile ilgili çevreden duyulan bilgileri uygulamadan önce mutlaka hekiminizin önerilerini dikkate alın. Size masum gibi görünen ve bebeğinizin iyiliği için uyguladığınız birçok gelenek, çok tehlikeli sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

*Bebek bakımıyla ilgili doğumdan sonraki ilk günler işinize yarayacak bilgiler!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.