Yeni Trend: Bezsiz Bebekler

Yeni Trend: Bezsiz Bebekler
24 Ekim 2016

Bebeğe tuvalet eğitimi vermek kolay bir iş değildir ancak son zamanlarda ortaya çıkan başka bir eğilim bebeklerin beze ihtiyacının kalmayacağını söylüyor.

Yeni Trend: Bezsiz Bebekler

Hepimizin bildiği gibi bebeğe tuvalet eğitimi vermek oldukça zordur; ancak son zamanlarda ortaya çıkan başka bir eğilim bebeklerin beze ihtiyacının kalmayacağını söylüyor. Bu uygulamanın ismi ise “İletişimi Giderme” olarak biliniyor ve gün geçtikçe daha popüler bir hal alıyor.

İletişimi Giderme Nedir?

Bu yöntem genelde bebeğe bakan kişinin düzenli olarak belirli saatlerde bebeğe çeşitli sinyaller, ipuçları ve direktifler vererek tuvalete yönlendirmesi ile oluyor. En az 4 aylık çocuklar için ideal olan bu teknik, bebek bezi ihtiyacını azaltıyor. Daha az bebek bezi kullanımının çevresel yararları bulunuyor. Bunun dışında ebeveynler bu yöntem ile çocuklarına daha yakın olduklarını söylüyorlar. Ebeveynlerin çıkardıkları ağlama, inleme veya çeşitli diğer sesleri bebek tuvalet ihtiyacı olarak yorumluyor. Bundan sonra ise ebeveyn bebeğini tuvaletin üstünde tutarak onların ihtiyaçlarını karşılıyor.

Ebeveynler Ne Diyor?

Bu yöntemi uygulayan bir ebeveyn, ufak bir pisliği temizlemenin bebek bezi ile uğraşmaktan daha kolay olduğunu ve tuvalet eğitiminin erken yaşta verilmesini kolaylaştırdığını söylüyor. İletişimi Giderme’yi uygulayan ebeveynler, bebeklerine sadece geceleri ve tuvalete kolayca ulaşımlarının olmadığı yerlerde bebek bezi kullanıyorlar.

Doktorlar Ne Diyor?

Bazı doktorlar, 1 yaşın altında bulunan çocukların tuvalet davranışlarını kontrol edemeyeceğini söylüyor. Diğer eleştiriler ise özellikle dışarda işin hijyen kısmının nasıl tamamlanacağı yönünde. Ayrıca çocukların el yıkama alışkanlığı edinmesinin de zorlaşacağı uzman görüşlerinin içinde. Bu yöntemi kullanmayan ebeveynler çocuklarına iki yıldan sonra tuvalet eğitimi veriyorlar ve neredeyse 5 bin bebek bezi kullanmış oluyorlar. Bu yöntem ise bu kullanımı azaltabilecek nitelikte. Siz ne dersiniz?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.