• gebe.com
  • /
  • Yenidoğan Bebeklerin ilk Ağlamaları Ana Dillerine Göre Şekilleniyor

Yenidoğan Bebeklerin ilk Ağlamaları Ana Dillerine Göre Şekilleniyor

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, bebeklerin doğumdan sonraki ilk ağlamaları ana dillerine göre şekilleniyor.

Yenidoğan Bebeklerin ilk Ağlamaları Ana Dillerine Göre Şekilleniyor

Yeni Doğan Bebeklerin İlk Ağlamaları Ana Dillerine Göre Şekilleniyor

Yapılan bir araştırmaya göre, Yeni doğan bebeklerin ilk ağlamaları ana diline göre şekilleniyor. Almanya'nın Wirzburg Üniversitesinin öncülüğünde Alman ve Çinli bilim insanları tarafından yürütülen araştırma kapsamında Çin ve Kamerun'da doğan bebeklerin ağlamaları incelendi. Çin'de incelenen bebeklerin annelerinin Mandarin lehçesinde konuştukları, Kamerun'da incelenen gurubun ise, ülkenin kuzey batısında yaşanan Nso halkının ise, Lamnso lehçesini konuştuğu belirliyor. Her iki dilde de kelimelerin anlamının o kelimeyi okurken yapılan tonlamaya göre, farklı anlamlara geldiği ifade ediliyor.

Bebeklerin Ağlamaları Melodik Farklılığa Sahip

Araştırma sonrasında annesinin tonal dil konuşan bebeklerin ağlama seslerinin, annesinin Almanca konuştuğu yeni doğan bebeğe göre, belirgin bir şekilde çok melodik farklılığa sahip olduğunun anlaşıldığı belirtildi. Bu durumun özellikle perde aralıkların kelimelerin anlamını etkilediğinin tonal dillerde daha açık bir şekilde görüldüğü ifade edildi. Örnek olarak; Kamerun'da dünyaya gelen bebeklerin ağlayışlarındaki perde aralıklarının (en yüksek sesle en düşük ton arasındaki zaman aralığı) çok daha fazla olduğu ifade edilirken, ağlama sırasındaki tonların kısa süreli iniş çıkışlarının daha yoğun olduğu belirtildi.   Yeni doğan bebeklerin ilk ağlamaları  

Ağlamalar Daha Çok Şarkı Söylemeyi Andırıyor

Araştırmayı yapan ekipte bulunan Profesör Wermke’nin ifade ettiğine göre, söz konusu bebeklerin ağlayışlarının daha çok şarkı söylemeyi andırıyor. Araştırmanın sonucunun gösterdiğine göre, dil ediniminin bebeğin sadece ilk sesleri çıkarmaya başladıktan sonra değil, doğduğu andan itibaren hatta öncesinden başladığı, hamileliğin son üç ayında bebeğin anne karnında ana dilini duymaya başlayan bebeklerin ağlamalarının çevrelerinden özellikle de annelerinin dilindeki melodik yapılardan etkilendiği belirtiliyor.  
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Kadın 1. Erişkin dişi insan. 2. Evlenmiş kız. 3. Eskiden bayan anlamında kullanılan bir san. 4. Analık veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri olan .
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.