Yenidoğan Bebeklerde Solunum Sıkıntısı

Yenidoğan Bebeklerde Solunum Sıkıntısı
12 Mart 2017

Bebeklerde solunum sıkıntısı genellikle bebeğin doğumundan hemen sonra başlar. Daha çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde görülen bu durum, sezaryenle doğan ve doğuştan metabolizma hastalığı olan bebeklerde de görülebilmektedir.

Bebeklerin yaşama merhaba dedikleri ilk aylar solunum sıkıntısının çok sık görüldüğü bir dönemdir. Bu nedenle hastanelerin yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatan bebeklerin geneli, değişik nedenlere bağlı solunum sorunu olan bebek ve çocuklardır. Bebeklerde solunum sıkıntısı açıklanan istatistiksel verilerde 2500 gr. altında doğan bebeklerin yaklaşık %20’sinin solunum sorunları nedeniyle hastane ortamında bakımı gerekmektedir. Uzmanlar tarafından, bebeklerde solunum sıkıntısına neden olan şeyin çoğunlukla erken doğan bebeklerde görülen surfaktan eksikliğine bağlı olarak gelişen, Respiratuar Distres Sendromu olduğu gösterilmektedir.

Doğumun İlk Saatlerinden İtibaren Başlıyor

Genellikle düşük kilolu bebeklerde doğumun ilk saatlerinden itibaren başlayan solunum sıkıntısı yoğun bakım ünitesinde tedavisini gerektiriyor. Bebeğin küçük olması tedavi sürecini uzatabilirken, bazı durumlarda bebekte gelişebilecek komplikasyonlar bu süreci daha da uzayabiliyor.

Yenidoğanlarda Geçici Solunum Sıkıntısı

Yenidoğan bebeklerde görülen bir diğer solunum sıkıntısı da sezaryenle doğan bebeklerde görülmektedir. Yenidoğanın geçici solunum sıkıntısı (ıslak akciğer) olarak adlandırılan bu durumun tedavisi ise, yoğun bakım ünitesinde sıvı tedavisi ve oksijen desteğiyle yapılmaktadır. Sezaryenle doğan ve bu gruba giren bebelerin tedavi süreci genellikle 3 ile 7 günlük bir süreyi kapsar. Bu süre sonrasında bebek iyileşir ve doktorun da uygun görmesiyle normal yaşamına döner.

Yenidoğan Bebeklerde Solunum Sıkıntısı

Anne Karnında Dışkısını Yapan Bebeklerde Görülmektedir

Bebeklerin değişik sebeplerden dolayı anne karnında ilk dışkısını (mekonyumu) yapmaları ve bu dışkının bulunduğu sıvıyı doğum esnasında akciğerlerine kaçırmalarıyla gerçekleşen solunum sıkıntısıdır. Bu durum bebeğin yaşamını tehlikeye sokabilir. Ancak bebeğin anne karnında kakasını yaptığı doğum öncesinde fark edilebilir ve doğum anında söz konusu olasılığın gelişmesi durumda da eğitimli sağlık personeli tarafından önlenir. Bu nedenle gebeliğin her ayında olduğu gibi özellikle son aylarda doktorun önerdiği zamanlarda rutin kontrollere gitmek bebeğin doğumunda gerçekleşebilecek durumlara önceden müdahale edebilme konusunda büyük önem taşır. Bu gruba giren bebeklerin yoğun bakım olanaklarının bulunduğu koşullar içerisinde doğması olası durumlarda bakımını kolaylaştırmaktadır.

Enfeksiyon ve Akciğer Hastalıkları

Bebeklerin doğdukları andan itibaren solunum sıkıntıları yaşamalarının bir diğer nedeni de doğuştan gelen akciğer hastalıklarıdır. Bununla beraber; bebeğin akciğerinde gelişen enfeksiyonlar, bazı mide ve bağırsak sistemi hastalıkları, doğuştan metabolizma hastalıkları gibi pek çok nedenle yenidoğan bebeklerde solunum sıkıntısı görülebilmektedir. Bu gruba giren hastalıkların teşhisi ve tedavisi de yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde ve bu konuda uzman hekimlerin denetiminde yapılmaktadır.

Doktora Başvurun

Bebeklerde görülen solunum sıkıntılarının geneli doğum sonrasında görülmesinden dolayı hemen müdahale edilebilmektedir. Doğumdan sonra bebeğin genel muayenesinden sonra doktor tarafından görülecek herhangi bir sorunda bebeğin tedavi süreci başlar. Bunun dışında bebekte herhangi bir nedenden dolayı solunum sıkıntısının olduğunu gördüğünüzde mutlaka doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.