Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?
24 Eylül 2017

Doğumundan itibaren her geçen gün ihtiyaçları artan bebeğiniz nelere ihtiyaç duymaz?

Yenidoğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?

Genellikle hamileliğin son aylarında bebeğin nelere ihtiyaç duyacağı düşünülür ve fazla fazla alışveriş yapılır. Peki, doğumundan itibaren her geçen gün ihtiyaçları artan bebeğinizin nelere ihtiyaç duymayacağını hiç düşündünüz mü? Yazımızda günlük hayatımızda sıkça karşılaşılan durumlar, biraz mizahi tarafıyla ele alınmıştır. İçerikte ele alınan konuların, gebelik döneminde yaşadığınız stresten sizleri biraz olsun uzaklaştırmak ve sadece keyifli dakikalar geçirmenizi sağlamak amacıyla ele alındığını hatırlatmamızda fayda var. O zaman hep birlikte bir göz atalım bakalım, yeni doğan bebeğinizin nelere ihtiyacı yok? 

(içerik oluşturulurken sadece eğlenme amacı güdülmüştür.)

Kalabalığa, uzun süre kalan ziyaretçilere, öpücüklere...

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?   

Bebeğinizin doğumunda mutluluğunuzu paylaşmaya gelen dost, akraba ve arkadaşlarınız sizin bu mutlu gününüze ortak olurlar. Tabi ki sözümüz bunlara değil. Burada sözümüz bebeğin doğumundan sonra ziyarete gelen, bir türlü gitmek bilmeyen, gelen her ziyaretçi ile sohbete dalan, gelsin çaylar pastalar keyif çatan, dışarıdan gelip ellerini dezenfekte etmeden yeni doğan bebeği öpen, kucaktan kucağa gezdiren ziyaretçilere!

Özel dekore edilmiş gereğinden fazla ıvır zıvıra boğulmuş hastane odalarına...

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?  

Hastane odalarının bebek için süslenmiş olanı hemen hepimizin hoşuna gider. Tabi abartıya kaçmadan... Küçücük hastane odalarının gereğinden fazla süsle doldurulması bebek ve annenin yaşam alanını daraltırken, bir de buna ziyaretçiler eklendiğinde havasız ortam içinden çıkılmaz bir hâl alır. Her şeyde olduğu gibi bebek odası süslemesinde de sade tasarımlar çok daha tercih edilmelidir.

Aman "Bırak ağlasın, kucağa alışır" fikirlerine ve söylemlerine...

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?   

Yenidoğan bebeklerin annelerine en ihtiyaç duydukları anlar doğumundan sonraki anlardır. Uzmanlar bu dönemde yeni bir ortama alışmaya çalışan bebekleri annelerin bol bol kucaklamalarını, koklamalarını, göğüslerine yatırıp uyutmalarını tavsiye ederler.

Bebeğinizin hamur gibi yoğrulup çeşitli kılıklarda çekilmiş fotoğraflara...

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?   

Yeni doğmuş bebeklerin farklı konseptte çekilmiş fotoğrafları çok hoş görünse de yeni doğan bebeği ilk günlerde uzun saatler fotoğraf çekimi karmaşası içerisinde bırakmak onu alışmaya çalıştığı bu yabancı ortamda biraz rahatsız edebilir.

En az altı ay kadar oynayamayacağı teferruatlı oyuncaklara

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?   

Bebeklerin ilk oyuncağı olarak alınan tefarruatlı oyuncaklar uzun zamanlar bebeğin kullanımına uygun değildir. Bu nedenle bebeklere hediye seçerken onun doğumundan sonraki ilk zamanlarında izlemekten keyif alacağı renkli dönenceleri ya da ilginç sesler çıkaran çıngırakları tercih etmeniz tavsiye edilir.

Anne sütü dışındaki yiyeceklere, vitamine (doktor tarafından önerilen gerekli durumlar hariç)

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?   

Uzmanlar ilk altı ay bebeklerin anne sütü ile beslenmesini tavsiye ederler. Bu nedenle doktor tarafından önerilmediği sürece bebeğinizin anne sütü dışında hiç bir ek besine ihtiyacı yoktur.

Aşırı sıcak veya aşırı sıcak ortamlara, kat kat giydirilmeye, yorgana yastığa...

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?   

Bebekler sıcağı ve sıkılmayı sevmezler, bu nedenle kat kat giydirmekten ve kalın yorganlar altına hapsedilmekten hiç hoşlanmazlar.

Alt açma mobilyası ve diğer pek çok araç gerece...

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?   

Bu tür ürünler bebeğiniz hareketlendiğinde düşme tehlikesi oluşturabildiğinden kullanımı çok kısa süreli oluyor. Zamanla ve dışarıda olduğunuzda hemen her yerde alt değiştirebilme becerisine sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Dev bebek çantasına...

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?   

Bebek çantası, bebeğinizin doğumundan itibaren belli bir yaşa gelene kadar sizin vazgeçilmez bir parçanız olacaktır. Bu nedenle bebek çantası seçerken içerisine daha bir şey koymadan kendisi ağır, sırta takıldığında kullanışsız, eğildiğinizde düşen, bebeğinizle beraber taşımanız zor olan büyük çantaları tercih etmemeniz önerilir. Alacağınız bebek çantası bebek slingle önde, sırtta hafif bir sırt çantalarını tercih etmenizde fayda vardır.

Yıkama, paklama, nemlendirmek için kimyasal içerikli ürünlere...

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?   

Bebeğinizin yıkanırken ve bakımı yapılırken bebek için üretilen özel ürünler dışında kimyasal içerikli hiçbir ürüne ihtiyacı yok.

Gürültüye alışsın diye çok sesli ortamlara...

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?   

Bebeğiniz gürültüye alışsın diye yüksek sesli ortamlarda bulundurmak sandığınızın aksine onu huzursuz edebilir.

Çok bilmiş yurdum teyzelerine - Eltilere - Görümcelere!!!

Yeni Doğan Bebeğinizin Nelere İhtiyacı Yok?   

Hamileliğinizde başlayan, bebeğinizin doğumundan itibaren mütemadiyen devam eden, kendi olumsuz deneyimlerini anlatan, bebek bakımı ile ilgili kulaktan duyma tavsiyeler veren çok bilmiş teyze, elti, görümce, komşulara bebeğinizin ve sizin ihtiyacınız yok. Eğer çevrenizde bu tip insanlar mevcutsa yapacağınız en iyi şey onlarla tartışmaya girip keyfinizi kaçırmak yerine her dediklerine hı hı deyip, bebeğinizin bakımı konusunda güvendiğiniz doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermek olacak.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.