Yaza Hazırlanıyoruz

Yaza Hazırlanıyoruz
20 Nisan 2016

Kilo problemlerini çözerken önemli olan bu dönemde uygulayacağınız sağlıklı beslenme programını, yaşamınızın devamında da uygulamaktır.

Yaza Hazırlanıyoruz

Bahar aylarının gelmesiyle kilo verme endişesi başladı. Ancak kilonun asıl problemi estetik değil, sağlığı tehdit etmesidir.   Fazla kilolarınızdan kurtulabilmeniz için yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladık. Önemli olan; bunları sadece bahar aylarında değil, ömrünüz boyunca uygulamanız gerektiği.  

  • Hızlı ve sağlıklı kilo verebilmek için mutlaka güne erken başlamalı, uyuma ve uyanma saatleriniz düzenli olmalıdır. Geç saatte uyanmak metabolizmayı yavaşlatarak kilo verme hızını azaltır.

 

  • Bir uzmanın yönlendirmesiyle beslenme programı hazırlamalı, kilolarınızdan bu şekilde kurtulmalısınız. Kilo vermede önemli olan vücut yağ oranının düşürülmesidir. Kendi kendinize diyet yapmanız su ve kas kaybına neden olacağı için oldukça sağlıksızdır.

 

  • Yapılan bilimsel araştırmalar, uyandıktan sonraki 30 dakika içerisinde kahvaltı etmenin metabolizmayı hızlandırdığını göstermektedir. Sabah kahvaltı etmezseniz güne yavaş çalışan bir metabolizmayla başlamış olursunuz.

 

  • Ara öğünlerinizi iyi ayarlamalısınız. Ara öğünler, kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Bu durum, daha tok bir gün geçirmenize ve bir sonraki öğünde daha az besin tüketmenize neden olur. Kuruyemiş, kuru meyve, protein içerikli peynir, ayran, yoğurt gibi besinler ara öğünlerde tüketilebilir.

 

  • Şok diyet uygulamayın. Şok diyetler, bireyin bir anda çok fazla kilo vermesini sağlasa da yaz aylarının sonunda vücuda geri dönüyor. Bu diyetlerde kilo kaybının kaslardan olması sağlığı ve yaşamı tehdit ederek ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

 

  • Kırmızı et, tavuk, balık, köfte, yoğurt, süt, ayran, peynir, yumurta gibi besinlerin protein içeriği yüksektir. Protein içeriği yüksek olan besinler hayvansal kaynaklıdır. Bu besinleri beslenme programınızda bulundurmalısınız.

 

  • Antioksidanlar, hücrelere zarar veren etkisiz hale getirerek, yaşlanmayı geciktirir, sağlıklı bir bedene sahip olmayı sağlar. Koyu yeşil yapraklı sebze, meyve ve yeşil çay gibi besinler antioksidan içerir. Bu besinleri mutlaka tüketmelisiniz.

 

  • Posa alımını arttırmalısınız. Posalı besinler, yemekleri daha çok çiğnemenizi, daha çabuk doymanızı ve tok kalmanızı sağlar. Posalı besinler, az posalı besinlere göre daha az kalori içerirler. Yüksek posalı besinler, kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür.

 

  • Daha sağlıklı bir hayat sürmek için fiziksel aktiviteyi yaşamınızdan eksik etmemelisiniz. Yeni başlayanlar için fiziksel aktivite, ilk günler 15-20 dakika olmalıdır ve 1 hafta içerisinde bu süre 30-45 dakikaya çıkarılmalıdır. Bu süreçte vücutta glikojen depolarının yıkımı başlar, vücut yağ yakmaya başlar.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.