Yaz Meyveleri Alerjisi

Yaz Meyveleri Alerjisi
11 Mayıs 2016

Çoğunluğunu yaz meyvelerinin oluşturduğu pek çok meyve ve sebze “Ağız alerjisi” denilen ve toplumda sıklıkla görülen sağlık problemine neden olabiliyor. Polen-Besin alerji sendromu, saman nezlesi olan kimi hastalarda bazı meyve ve sebzelere karşı ağızda alerji olması durumudur.

Yaz Meyveleri Alerjisi

“Şeftalinin tüyleri beni rahatsız ediyor.” “Kayısı, erik ve kiraza dokunamıyorum bile.” “Kavun, karpuz yedikten sonra kaşıntım başlıyor.” Tüm bu şikayetlerin nedeni tahmin etmeyeceğiniz besinlere olan alerjinizden kaynaklanıyor olabilir.     Çoğunluğunu yaz meyvelerinin oluşturduğu pek çok meyve ve sebze, toplumda sıklıkla bilinen, “ağız alerjisi” diye bilinen sağlık problemine neden olabiliyor. Ağız alerjisinin nedeni, polenlerdeki alerjenler ile bazı besinlerdeki alerjenlerin benzeşmesidir. Genellikle yaşça büyük çocuklarda ve erişkinlerde görülür.

Ağız Alerjisinin Belirtileri

Dudaklarda, ağızda ve boğazda yanma ve kaşıntı; gözlerde sulanma ve kaşıntı; hapşırık ve burun akıntısı ağız alerjisinin belirtileridir. Ağır durumlarda “ürtiker (kurdeşen)” gelişebilir. Nadiren kusma, ishal, astım belirtileri ve hatta şok ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda söz konusu meyveyi soymak, hatta dokunmak bile ciltte kaşıntı, döküntü ve şişmeye neden olabilir. Belirtiler çoğunlukla besinle temastan dakikalar sonra ortaya çıkar, nadiren bir saati aşan bir süreçte görülür. Şikayetler yılın herhangi bir zamanı görülse de polen mevsiminde en kötü halini alır. Bu rahatsızlığa en çok çiğ besinler neden olur. Bunun sebebi, besinler pişirildiğinde alerjiye neden olan proteinlerin çoğu zaman etkilerini yitirmesidir. Ancak fındık bunun dışındadır, pişirildiğinde dahi belirtilere neden olabilir.

Alerjiye Sebep Olan Besinler

Huş ağacına alerjisi olanlarda kivi, elma, armut, şeftali, nektarin, kayısı, kiraz, erik, kereviz, havuç, maydanoz, patates, domates, biber, mercimek, fasulye, kişniş, rezene, erik, fındık, fıstık, badem ve ay çekirdeği ile belirtiler görülebilir. Çimen polenleri alerjisinde; kavun, karpuz, kivi, portakal ve domates şikayete neden olabilir. Yine sıklıkla alerjiye sebep olan bitkilerden pelin otu alerjisinde kereviz, havuç, kavun, karpuz ve elma ile oral alerji sendromu gelişebilir. Bir polene alerji olması, o polenle ilişkili besinlerin hepsi ile sorun yaşanacağı anlamına gelmez.

Tanı

Tanıda en önemli nokta kişinin daha önce o besini yediğinde belirtilerinin ortaya çıkmasıdır. Deri testleri ve kan tetkikleri de tanı koymaya yardımcı olabilir. Çoğu hastada belirtiler hafiftir ve genellikle ilerlemez.

Tedavi

Ağız alerjisinin tedavisi henüz bulanamadığından sebze ve meyveleri pişmiş olarak tüketmek gerekmektedir. Bazen meyvenin kabuğunun soyulması da işe yarayabilir. Bunun nedeni, şeftali gibi kimi meyvelerin kabuğundaki alerjen miktarının meyvenin etli kısmına göre daha fazla olmasıdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.