Yaratıcı Çocuklar Yetiştirmek İsteyen Ebeveynlere Altın Değerinde Öneriler!

Yaratıcı Çocuklar Yetiştirmek İsteyen Ebeveynlere Altın Değerinde Öneriler!
11 Ekim 2018

Her çocuk yaratıcılık potansiyeline sahip doğar. Ancak yanlış eğitim, sosyal çevrenin tutumu veya farkında olmadan yaptığımız çeşitli sınırlamalar, bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına engel olur. Örneğin; çocuğumuzun boyundan yüksek bir yere erişmek için tabureye çıktığını düşünelim. Hemen hemen hepimiz bu durumda çocuğumuzun düşmesinden korkar ve onu engellemeye çalışırız öyle değil mi? İşte bu davranış, farkında olmadan yaptığımız ancak onun hayal gücünü ve yaratıcılığını körelten bir hata olarak değerlendirilebilir.  Bunun yerine, onun güvenliğini sağlayarak yapmak istediklerini sınırlandırmamak gerekir.

Yaratıcılığın ve hayal gücünün özellikle 3 – 6 yaş arasında beslendiğini düşündüğümüzde, çocuğunuzdaki potansiyeli ortaya çıkartabilmek için yapabileceklerinizi bu yazımızda listeledik!

1)Çocuğunuzu Utandırmayın

Hata yapmaktan çekinen veya ebeveyninden korkan çocukların yaratıcılığının gelişmesini beklemek hayalden öteye gidemez. Bu nedenle, deneme yanılma yöntemi ile öğrenmeye çalışan çocuklarınızın hevesini kıracak ve onu utandıracak sözler söylemekten kesinlikle kaçınmalısınız. Çocuğunuz bir şeyi öğrenirken ister 1 ister 5 kere hata yapmış olsun, onu düzeltmeye çalışmaktan ziyade farklı bir yol denemesi için onu desteklemelisiniz.

2)Mükemmeli Beklemeyin

Çocuğunuz resim yapıyor veya logolar ile bir şeyler inşa ediyor diyelim… Hemen kontrolü ele alıp daha iyi görünmesi veya daha hızlı bitirebilmesi için girişimde bulunmayın. Etkinliğini tamamlaması için çocuğunuza zaman tanıyın ve onu özgür bırakın. Bu süreç çocuğunuzun hayal gücünün gelişmesi için oldukça önemli.

Yaratıcı Çocuklar Yetiştirmek İsteyen Ebeveynlere Altın Değerinde Öneriler!

3)Merak Duygusunu Perçinleyin

Çocuğunuzun merak etmesini, düşünmesini ve sorgulamasını destekleyin. Örneğin; çocuğunuz size bir şeyler sorduğunda her zaman cevabını vermeyin. ‘Bunun cevabını bilmiyorum. Sence bu sorunun cevabını nasıl bulabiliriz?’ gibi bir karşılık vererek düşünmeye teşvik edin. O konuyla ilgili beraber kafa yorun, birbirinize sorular sorun.

4)Hazır Oyuncakları Tercih Etmeyin

Oyuncak alışverişinde daima bebeğinize/çocuğunuza faydası dokunacak seçimler yapın. Örneğin hazır oyuncaklardan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Bunun yerine çocuğunuzun hem fiziksel gelişimini destekleyecek hem de yaratıcılığını körükleyecek parçalı oyuncaklar alın. Mesela; kızınız için bir bebek ve o bebeğe uygun kıyafet satın alırsanız, çocuğunuzun bebek için kıyafet üretme fırsatını elinden almış olursunuz.

Yaratıcı Çocuklar Yetiştirmek İsteyen Ebeveynlere Altın Değerinde Öneriler!

5)Temizlik Konusunu Fazla Abartmayın

Kabul edelim, pek çok anne temizlikten ödün vermemek adına çocuğuna bazı kısıtlamalar getiriyor. İşte neredeyse hepimizin düştüğü bu tuzak, çocukların yaratıcılığının ve hayal gücünün gelişmesini sekteye uğratan önemli bir sorun… Bırakın özgürce boyasın, bahçede yuvarlansın!

6)Oyun Alanına Dikkat Edin

Özellikle bebeklikten çocukluk evresine geçmekte olan çocuklar, yerde oyun oynamaktan büyük keyif alır. Çünkü bu alan, onlara daha özgür olma fırsatı tanır. Siz de çocuğunuzu oyun oynarken kısıtlamayın, illa masasında oturması için diretmeyin. Etkinliğini nerede rahatça yapıyorsa, orada olması için ona izin verin. Örneğin oyun halıları, çocuğunuzun hayal gücü ve yaratıcılığının gelişmesi için mükemmel bir fırsat sunuyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.