Yaptığınız Diyet Hamilelik Durumuna Uygun mu?

Yaptığınız Diyet Hamilelik Durumuna Uygun mu?
24 Aralık 2016

Gebelikte yaptığınız diyetiniz bazı besin ögelerini yetersiz almanıza neden olabilir. Dikkat!

Yaptığınız Diyet Hamilelik Durumuna Uygun mu?

“Artık hayvansal gıdalar ve gluten içeren yiyecekler yemeyeceğim.” dediğiniz ve marketten alacaklarınızı değiştirdiğiniz olmuştur. Bir süre bu dediklerinize uyamamanız da… Fakat son dönemlerde yapılan araştırmalara göre, yaptığınız bu diyetleri biraz değiştirmek isteyebilirsiniz. Eğer vejetaryen diyetine devam ederseniz bebeğiniz bazı besin ögelerini yetersiz alabilir.

Glutenden uzak durmalı

Eğer bir mide rahatsızlığınız veya glutene karşı bir alerjiniz varsa, hamilelik boyunca uzak durabilir ve aynı vitamin, mineral ve proteinleri başka besinlerden alabilirsiniz. Gluten yemeyen anneler, kesinlikle yeteri miktarda B vitamini, demir ve lifi başka besinlerden almak zorundadırlar. Kinoa gibi gluten içermeyen sebzeler, bu vitamin ve mineraller bakımından oldukça yeterlidir. B vitamini, demir ve lifi yeşil sebzelerden alabiliyorken tavuk ve karidesten de protein alabilirsiniz.

Hamilelik döneminde vejetaryen kalmak

Eğer vejetaryen iseniz, hamilelik döneminde de bu durumu korumanız oldukça önemli. Uzmanların önerilerine göre, bu dönemde hayvansal gıdalardan alınamayan kalsiyum, protein ve omega 3 gibi maddeler, diğer besinlerden kesinlikle temin edilmeli, gerekirse bir diyetisyen ile görüşülüp vejetaryen diyeti edinilmelidir. Böylece et yiyemediğinizden dolayı bebeğinizin gelişiminde sıkıntı oluşabilmesi riski ortadan kalkacaktır. Bebeğinizin gelişimi için et gerekli değildir, fakat kalsiyum, protein ve demir gereklidir. Bu yüzden, et yerine bu maddeleri alabileceğiniz başka besinlere yönelmek, bebeğinizin gelişimi açısından etkili olacaktır.

Karbonhidrattan uzak durmak

Karbonhidratlı gıdaları içermeyen bir diyet mi uyguluyorsunuz? Karbonhidrat yerine daha çok protein, folik asit, demir ve lif tüketmeyi deneyin. Beyaz ekmeği bırakıp yulaf veya kahverengi pirinç yiyebilirsiniz. Yani kısacası hamileyken diyetinize devam edebilirsiniz, fakat gereken maddeleri diğer besinlerden almanız gerekmektedir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.