Yapay Rahim Çok Erken Doğan Bebeklere Umut Işığı Oldu

Yapay Rahim Çok Erken Doğan Bebeklere Umut Işığı Oldu
28 Nisan 2017

Yapay rahim çok erken doğan bebekler için geliştirilen yapay rahim, prematüre bebeklerin hayata tutunmaları için yeni bir umut ışığı oldu.

Yapay rahim çok erken doğan bebekler için yeni bir umut ışığı oldu. Amerika'da yapılan araştırmalar sonrasında erken doğan kuzuların yapay rahim ortamında hayatta tutulması başarıldı. 5 yıl içerisinde insanlarda da denenmesi planlanan yapay rahimin,  çok erken doğan (premature) bebeklerin hayatta kalma şansını artırabileceği ifade ediliyor. Bebeklerin erken doğmaları ile ilgili olarak sadece ABD'de her yıl 30 bin bebeğin erken doğduğu yani, gebeliğin 23 ila 26. Haftaları arasında bebeklerin doğumunun gerçekleştiği ifade ediliyor.

Çok Erken Doğan Bebeklerin Geneli Hayatını Kaybediyor

ABD'de doktorların çok erken doğan kuzuları, rahim ortamına benzer plastik bir kese ile hayata tutunmalarını başarmalarının haberi dünya çapında büyük yankı buldu. 3-5 yıl içerisinde insanlarda da denenmesi planlanan araştırmanın erken doğum nedeniyle bebeklerin hayatlarını kaybetmelerinin önüne geçileceği belirtiliyor. Araştırmalar çok erken doğan bebeklerin (prematüre bebeklerin) akciğerlerinin hava ile temas edecek kadar gelişmiş olmadıkları için yaklaşık yüzde 70'inin hayatını kaybettiği, bir çoğunun ise, engelli olarak yaşadığı ifade ediliyor.   Yapay Rahim Çok Erken Doğan Bebeklere Umut Işığı Oldu  

Yapay Rahim Bebeklerin Hayatta Kalma Şansı Artıyor

Philadelphia Çocuk Hastanesi'nde çalışan doktorların geliştirdiği yapay rahimin, erken doğan bebeklerin hayatta kalma şansını artırabileceği belirtiliyor. Yapay rahim içerisinde oluşturulan kesenin içinin, plasentadaki amniyon sıvısına benzer bir sıvıyla dolu olduğu, bu sıvının da organ gelişiminin devam etmesini sağladığı ifade ediliyor. Söz konusu sıvıya göbek bağı işlevini görecek olan borularla gıda desteği veriliyor. Kesede bulunan bebeğin, kalbine bağlanan borular sayesinde de ana rahmindeki bir fetusta olduğu gibi kan dolaşımı yapabiliyor. Yapay rahmin 10 yıl içerisinde lisans alınarak uygulanmaya başlanmasının planlandığı belirtiliyor.   

Yapay Rahim Çok Erken Doğan Bebeklere Umut Işığı Oldu  

Yapay Rahim Nasıl Çalışıyor?

1- Prematüre yavru steril bir keseye alınıyor. 2- Yavrunun beslenebilmesi için kesenin içerisine plasentadaki amniyon sıvısına benzeyen bir sıvı pompalanıyor. 3- Erken doğan yavru, göbek bağı üzerinden nakledilen oksijenli kan aracılığıyla nefes alıyor. 4- Dışarıdan sağlanan özel bir aygıt kan içine oksijen pompalıyor. 5- Besin değeri azalan kesede bulunan sıvı, kuzunun diğer atıklarıyla birlikte borudan dışarıya atılıyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.