Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?
30 Mayıs 2017

Yalancı gebelik belirtileri hemen hemen normal gebelik belirtileriyle aynıdır.

Yalancı Gebelik Belirtileri

Yalancı gebelik belirtileri hemen hemen normal gebelik belirtileriyle aynıdır. Tüm hamilelik belirtileri gösterilir; mide bulantısı, baş dönmesi ve hatta aşermek... İşte bu durum; bilimsel adı 'Pseudocyesis' olan yalancı gebeliktir. Yalancı gebelik durumunda, kadınlar hamilelikte görülen tüm belirtileri neredeyse gösterir. Hatta prolaktin denen süt hormonu kanda yükselerek annenin süt üretmesine bile neden olabilir. 20.000 kadında 1 görülen yalancı gebelik, oldukça az rastlanılan bir durumdur ve ultrason ile bakılmadığı müddetçe gerçek gebelikten ayırt edilmesi güçtür. 

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?  

Yalancı Gebelik Nedir?

Yalancı gebelik, kişinin hamile olmamasına rağmen, fiziksel ve psikolojik olarak hamilelik belirtileri göstermesidir. Yalancı gebelik yaşayan bir kadın, hamilelik taklidi yapmaz. Gerçekten hamileliğin beraberinde getirdiği etkileri hisseder ve yaşar. Hamileliğin özellikle ilk aylarında görülen mide bulantısı, kusma, aşerme gibi çoğu belirti görülür fakat gerçek hamilelik söz konusu değildir. Yabancı gebelik durumu, psikolojik bir durumun fiziksel etkileri olarak tanımlanabilir. Daha çok hamile kalmak isteyip kalamayan kadınlarda görülür ve bu psikolojik etki fiziksel olarak bedene yansır.

Yalancı Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?   

Yalancı gebelik belirtileri normal gebelik belirtileriyle neredeyse aynıdır. Kadınlarda adet görememe, mide bulantısı, kusma, aşerme, göğüslerde büyüme, karında şişlik, ve hassasiyet hissedilir. Hatta yalancı gebelik yaşayan kadınlar, bebeğin karınlarında hareket ettiğini bile hissettiklerini dile getirebilir. Bunların çoğu normal gebelikle aynı belirtilerdir. Bu belirtiler, yalancı gebelik yaşayan kadınlarda bir iki ay kadar görülür. Nadir de olsa 9 ay bu belirtileri yaşayan kadınların varlığı söz konusudur.  

Vücut Süt Dahi Üretebilir

Yalancı gebelik durumunda tıpkı normal gebeliklerde olduğu gibi kadınlarda süt üretimi görülebilir. Kadının gebeliğe inanmasıyla birlikte beyin de bu duruma inanır ve vücutta hormonal değişimler başlar. Prolaktin hormonunun kanda yükselmeye başlamasıyla yalancı gebelik yaşayan kadınlarda da süt üretimi başlayabilir.  

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Yalancı gebeliği anlamanın en kesin yolu ultrason görüntüleridir. Doktor muayenesine gidildiğinde yapılan incelemeler sonucunda gebelik kesesinde embriyonun olmaması ve kalp atışlarının duyulmaması ile yalancı gebelik kanısına varılabilir. Kanda yapılan hamilelik testleri de neredeyse kesin sonuç verdiğinden, bu test sonuçlarının da negatif çıkması durumunda yalancı gebelik yaşandığı tespit edilebilir.  

Yalancı Gebelik Neden Olur?

Yalancı gebelikten en çok üreme çağındaki kadınlar etkilenmektedir. Yalancı gebeliğin nedeni tam olarak ortaya konmasa da uzmanlar yalancı gebeliğin psikolojik kaynaklı olduğunu düşünmektedir. Yalancı gebelik; uzun zamandır hamile kalmayı deneyen, kısırlık sorunu yaşayan, hamile kalmayı çok isteyen, rahmi alınmış veya daha önce düşük yapmış kadınlarda daha sık görülür. Bebek sahibi olmak isteyen kadınların beyni, bir süre sonra hamileliği kabul eder ve bunun sonucunda vücutta hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu da kadının hamilelik belirtileri göstermesine neden olur ve yalancı gebelik yaşanır.   

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?  

Çok Nadir de Olsa Erkeklerde Görülebilir

Bazı durumlarda baba adaylarında da yalancı gebelik belirtilerinin görüldüğü olmuştur. Baba adayı, annenin yaşadığı mide bulantıları, kusma, aşerme gibi hamilelik belirtileri hissettiğini belirtmiş ve bilimsel kayıtlara geçmiştir. Bu durum tamamen psikolojik kökenlidir ve tedavisi için uzman bir psikologdan yardım alınması gerekmektedir. Gerekli görüldüğünde antipsikotik ilaçlar önerilebilir. Couvae sendromu olarak da bilinen bu psikolojik sorun hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Yalancı Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelik belirtileri gösteren bir kadının, doktor kontrolüne gitmesi ve gebeliğin olmadığının belirlenmesi sonrasında kadına yalancı gebelik teşhisi konulur. Tedavi aşamasında jinekolog ve psikolog ortak çalışmalıdır. Çünkü yalancı gebeliğin temelinde psikolojik sorunların olduğu tahmin edilmektedir. Psikolog, yalancı gebeliğin temelini incelemeli ve neyin buna neden olduğunu saptamalıdır. Daha sonra tedavi aşamasına geçilmelidir. Tedavi aşamasında antipsikotik ilaçlar kullanılabilir. Hamile olduğunu sanan ama aslında gebe olmayan kadın, bu durumu öğrendiğinde daha travmatik bir durumla karşılaşılabilir. Dolayısıyla psikolog, durumu açıklarken dikkatle izah etmelidir.  

Yalancı gebelikle ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah