Uzmanlar Formülü Verdi: 'Doğumda Acı Bu Yöntemle Kontrol Edilebilir'

Uzmanlar Formülü Verdi: 'Doğumda Acı Bu Yöntemle Kontrol Edilebilir'
07 Aralık 2017

Yrd. Doç. Dr. Filiz Yarıcı Atış, önceki gün katıldığı bir seminerde, hamile kadınlar için çok önemli bilgiler verdi.

Türk Ebeler Derneği Adana temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Filiz Yarıcı Atış, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir seminerde hamile kadınlara çok önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu. Herhangi bir sağlık sorunu yoksa kadınların normal doğumu tercih etmeleri gerektiğini söyleyen Atış, doğuma hazırlık kurslarının hamile kadınlar için çok faydalı olduğunu, onları doğuma fiziksel ve psikolojik olarak hazırladığını söyledi. Bunun da ağrı yaşanma ihtimalini azalttığını dile getirdi.

'Vücudunuz Doğurmayı Biliyor'

Türk Ebeler Derneği Adana temsilcisi Filiz Yarıcı Atış, katıldığı seminerde hamileler için çok önemli bilgiler verdi. Epidural doğumdan, doğuma hazırlık kurslarına kadar birçok konuya değinen Atış, kadınların bir sağlık sorunu yoksa normal doğumu tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Günümüzde sezaryen doğum oranlarının artma sebebi olarak gösterilen doğum korkusunun, doğuma hazırlık kursları ile aşılabileceğini ve kadınların hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlayabileceğini söyleyen Filiz Yarıcı Atış, 'Her kadın doğum yapmayı biliyor. Vücudunuz o bebeği nasıl ürettiyse, 9 ay boyunca nasıl baktıysa, doğum yapmayı da biliyor.' diyerek, doğumun doğal ve fizyolojik bir olay olduğunu vurguladı. Kadınların doğum korkusunu yenmek için bedenlerine güvenmesi gerektiğini ifade eden Atış, normal doğumun anne adayı için çok daha sağlıklı bir tercih olduğunu hatırlattı.

Uzmanlar Formülü Verdi: 'Doğumda Acı Bu Yöntemle Kontrol Edilebilir'

'Kadının Kendi Bedenine ve Bebeğine Güvenmesi Doğumu Kolaylaştırır'


Doğumun, hamile kadın ve ailesi için çok özel bir deneyim olduğunu söyleyen Filiz Yarıcı Atış, konuşmasına şu şekilde devam etti: 'Doğum, kadın ve ailesi için çok önemli bir deneyimdir. Çiftlerin doğumu fizyolojik bir süreç olarak kabul etmesi, kadının kendi bedenine ve bebeğine güvenmesi normal doğumu kolaylaştırır. Hamilelik ve doğum hasta olunan bir süreç değil, tam aksi normal, doğal ve sağlıklı bir süreçtir. Dışarıdan gereksiz müdahalenin olduğu durumlarda ise doğumun işleyişi değişebiliyor, hormonlar üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Normal doğumu üstün kılan da bu zaten. Gerekli olan hormonlar doğum sırasında salgılanıyor; oksitosin ve endorfin.'


'Epidural Anestezinin Yan Etkisi Çok Fazla'

Epidural anestezi ile doğumun ağrısız olacağı inancını yanlış bulan Filiz Yarıcı Atış, epidural anestezinin bir çok yan etkisi olduğunu söyledi. 'Epidural, ani tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Bu da bebeğin kalp atımını yavaşlatabilir. Epidural anestezi uygulanan 5 annenin birinde yüksek ateş görülür. Epidural anestezi uygularken omuriliği çevreleyen zar zedelenebilir ve bu da kadınlarda günlerce hatta haftalarca süren baş ağrılarına neden olabilir. Aynı şekilde epidural anestezilerde cilt delindiği için enfeksiyon kapma riski yükselir.' Epidural doğumlarda forseps ve vakum gibi müdahalelere daha sık başvurulduğunu söyleyen Atış, anestezinin doğumun erken evresinde verilmesi halinde ise doğum süresinin uzadığına dikkat çekti.


Diğer güncel haberlerimiz için buraya tıklamanız yeterli!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.