Üçüz Doğum Yapan Böbrek Nakilli Anne Tıp Literatürüne Geçti!

Üçüz Doğum Yapan Böbrek Nakilli Anne Tıp Literatürüne Geçti!
06 Ocak 2017

Antalya’da üçüz doğum yapan böbrek nakilli 31 yaşındaki Songül Gümüş, tıp literatürüne geçti

Üçüz Doğum Yapan Böbrek Nakilli Anne Tıp Literatürüne Geçti!

Antalya’da üçüz doğum yapan böbrek nakilli 31 yaşındaki Songül Gümüş, tıp literatürüne geçti. Üçüz dünyaya getiren annenin ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Alper Demirbaş, Gümüş’ün dünyada böbrek nakilli olup normal yolla hamile kaldığını ve üçüz dünyaya getiren ilk anne olduğunu belirtti. Antalya’da 7.5 yıl önce böbrek yetmezliği nedeni ile her iki böbreğini kaybeden ve ağabeyi Nihat Özgünlük’ten aldığı böbrek ile yaşamaya devam eden Songül Gümüş, iki yıl önce dünyaya getirdiği ilk bebeğinin ardından bu kez üçüz annesi olmanın mutluluğunu yaşıyor. Özel bir hastanede böbrek nakli olduktan sonra 2 yıl önce yine aynı hastanede bir kez bebek dünyaya getiren Songül Gümüş, ikinci hamileliğinde üçüz olduğunu öğrenince büyük bir mutluluk yaşadığını anlattı. Tek böbrek ile yaşayan Gümüş, üçüz hamileliğin sağlığı için risk taşıdığını söyleyen ve bir bebeğin alınmasını öneren doktorlara “hayır” yanıtını verdiğini belirterek, “Bir yandan çok mutlu oldum, diğer yandan çok korktum. Çünkü hocalar “Bir bebeği alacağız.” derlerse ne yapacağım diye düşündüm. Ama sonra kendim karar verdim. İnsan bir cana kıyar mı?” dedi.

Baba ilk anda üçüz bebek olacağını duyunca şaka sandı

35 yaşındaki Mehmet Gümüş ise üçüz bebekleri olacağı öğrendiği ilk anda şaka sandığını belirterek şunları söyledi: “Dediler ki üçüz bebek. “Şaka yapıyorsunuz.” dedim. İkinci kontrole ben de gittim. Doktor “üçüz bebek” dedi. Doktorlar bir bebeğin alınması gerektiğini söyledi. Eşimle konuştum. Eşim “hayır” dedi. Şu anda mutluyuz. Kendimizi çok heyecanlı hissediyoruz.”

2 Kilo 250 grama ulaşınca taburcu edildiler

1050, 1080 ve 1100 gram olarak 8 Kasım’da dünyaya gelen ve yeni doğan yoğun bakım ünitesinde kontrol altına alınan Sude Naz, Nazlı ve Zilan adı verilen üçüz bebekler, ortalama 2 kilo 250 grama ulaşınca anne ve babalarıyla birlikte yeni yılın ilk haftasında evlerinin yolunu tuttu.

Anne bebeklerden birinin alınmasını kabul etmedi

Songül Gümüş’e 7,5 yıl önce nakil yapıldığını ve bu süreç içerisinde her şeyin yolunda gittiğini belirten Prof. Dr. Alper Demirbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gebeliğin üçüz olduğu ortaya çıktı. Üçüz gebelikler aslında organ nakli olmuş hastalarda tavsiye edilmeyen, sonlandırılması gereken gebeliklerdir. Hasta ve çocukların sağlığı açısından. Fakat Songül hanım bunu kabul etmedi. Biz de çok yakın takip ile kadın doğum ekibimizle birlikte komplikasyon olması durumunda bebeklerin alınabileceğini Songül hanıma söyleyerek gebeliği takip etmeye başladık. Songül hanım 30 haftalık sezaryen ile doğuma alındı. Bebekler bir süre yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu oldu. Şu anda evlerindeler.”

Dünyada ilk hasta

Dünyada bildirilen nakil sonrası bir tane üçüz doğum olduğunu, onun da tüp bebek yöntemi ile gerçekleştiğini aktaran Prof. Dr. Demirbaş, “Bu üçüzler Şili’de. Songül hanım bu anlamda tüp bebek yöntemi kullanmadan, doğal yolla gebe kalan ve üçüz doğum yapan dünyada ilk hasta. Daha da önemlisi tek yumurta üçüzleri olması açısından da ilk hasta.” dedi.

"ABD'li Meslektaşlarımız Mucize Olduğunu Söyledi"

Bu doğumu ABD’deki meslektaşları ile paylaştığında, bunun bir mucize olduğunu söylediklerini kaydeden Prof. Dr. Demirbaş, “Organ nakli hakkında çok yanlış bilinen şeyler var. ‘Organ nakli olduktan sonra eksik, sakat kalırsın, organ bağışlarsanız çocuğunuz olmaz.” gibi birçok yanlış bilinen şey var. Biz bu mucizeye tanıdıklık ettik. 7.5 yıl önce organ nakli yaptığımız bir hastamız neredeyse mucize denebilecek üçüz doğum yaptı. Bebeklerin üçü de kız. Üçü de sağlıklı şükürler olsun. Allah uzun ömür versin üçüne de. Anne ve babaları ile birlikte.” diye konuştu.   Üçüz Doğum Yapan Böbrek Nakilli Anne Tıp Literatürüne Geçti!  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.