Üç Ebeveynli İlk Bebek Gayet Sağlıklı Olarak Dünyaya Geldi

Üç Ebeveynli İlk Bebek Gayet Sağlıklı Olarak Dünyaya Geldi
31 Ocak 2017

Bilimciler arasında tartışmalara sebep olan üç ebeveynli bebek tekniğinin uygulandığı ilk bebek,yaşamının ilk beş ayını sağlıklı bir şekilde geride bıraktı.

Üç Ebeveynli İlk Bebek Gayet Sağlıklı Olarak Dünyaya Geldi

Dünyanın ilk üç ebeveynli bebeği Meksika’da dünyaya geldi. 5 aylık olan bebeğin şu an herhangi bir sağlık problemi bulunmuyor. Ancak bu yöntemin yine de çok riskli olduğunu ve uygulanmaması gerektiğini düşünen bilimciler var.  

Amaç genetik hastalıkları önlemek

Üç ebeveynli bebek tekniğinin kullanım amacı, anneden gelen yumurta hücresinin mitokondrisinde bulunan hastalık genlerinin çocuğa geçmesini engellemektir. Bu yöntemde çocuğun anne ve babasından alınan yumurta ve sperm örnekleri uygun şartlarda dölleniyor. Ayrıca bir başka kadından alınan yumurta hücresi de babanın spermi ile dölleniyor. Daha sonra, döllenmiş hücreler bölünmeye başlamadan önce, annenin yumurta hücresinin çekirdeği, döllenen diğer hücrenin çekirdeği ile değiştiriliyor. Böylece annenin hastalığı çocuğa geçmiyor ancak yine de çocuk annesinin genlerini taşıyabiliyor. Yumurta bağışçısı kadının da genlerini taşıyan çocuk teknik olarak üç ebeveyne sahip oluyor.  

Bu yöntem ile 20 yıl sonra çocuk sahibi oldular

Meksika’da gerçekleştirilen çalışmada anne, Leigh hastalığı adı verilen ve bebeklerde ölümcül olan bir hastalık taşıyordu. Daha önce 20 yıl boyunca çocuk sahibi olmaya çalışan ve doğan iki çocukları da kısa süre içerisinde ölen çift bu yönteme başvurdu. Ürdünlü çift çocuk sahibi olmak istiyordu fakat bu yöntemde döllenmiş hücrelerden birisi öldürüldüğü için bu durumun İslam’a aykırı olduğunu düşünüyorlardı. Bu nedenle Dr. John Zhang hücre çekirdeği transferini döllenme gerçekleşmeden yapmanın bir yolunu buldu. Yeni teknikte yalnızca bağışçı annenin yumurta hücresi, daha henüz döllenmeden yok oluyor.  

ABD’de Yasak Olan Üç Ebeveynli Doğum Tekniği’ne İngiltere izin veriyor

ABD’de yasak olan üç ebeveynli doğum tekniği, İngiltere’de ise belirli koşullar altında uygulanabiliyor. Yine de bu tekniğin başarısının henüz kanıtlanmadığını düşünen pek çok İngiliz bilimci var. Bu nedenle Meksika’da dünyaya gelen bebeğin sağlık durumu, bilim dünyasını yakından ilgilendiriyor. Öte yandan, bu çocuğun üç farklı yetişkinin genlerini taşıyan ilk çocuk olmayabileceği de ifade ediliyor. 1997 – 2002 yılları arasında ABD’de hizmet veren bir tüp bebek merkezinin devletten izin almadan onaylanmamış bir teknik kullandığı, bu tekniğin de doğan bebeklerde hem çocuk sahibi olmak isteyen çiftin hem de donörün genlerinin bulunmasına neden olduğu ifade ediliyor. Bu bebeklerden bazılarında genetik bozukluklar tespit edilmişti. Şu anda ABD’de, bu tüp bebek merkezi sayesinde doğumu gerçekleşen ve yaşları 14 ile 19 arasında değişen 17 kadar üç ebeveynli çocuk olduğu düşünülüyor.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Padişah Hükümdar, sultan.