Doğumlar En Çok Yaz Aylarında Gerçekleşiyor

Doğumlar En Çok Yaz Aylarında Gerçekleşiyor
01 Nisan 2017

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de, 2016 yılı için en çok doğumun gerçekleştiği dönemin yaz ayları olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından kısa bir süre önce yapılan bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Geçtiğimiz yıl yapılan doğum istatistik verilerini açıklayan kurum, Türkiye’de en çok doğum yaz aylarında gerçekleşti açıklaması yapıldı. Her yıl yapılan rutin çalışmaları bu yılda gerçekleştiren kurum elde ettiği 2015 yılı doğum verilerini açıkladı. Bu verilere göre, Avrupa'nın pek çok ülkesine nazaran Türkiye daha genç nüfusa sahip. Kurumun açıkladığı diğer istatistik veriler ise şöyle;  

Türkiye'de en çok doğum yaz aylarında gerçekleşti

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada, 2016 yılı istatistik verilerinde Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip olan Türkiye'de en çok doğum yaz aylarında gerçekleşti. Yıllar içindeki verine göre, hızla düşen doğum oranı göz önüne alındı. Buna göre, 1990 yılında binde 2,93 olan doğurganlık oranın geçtiğimiz 2015 yılında binde 2,14'e gerilediği belirtildi. Bakanlık bu gerilemenin hızla devam etmesi durumunda 2023 yılında bu oranın binde 1,99 olabileceğinin tahmin edildiğini ifade etti.  

En Fazla Doğum Ağustos, Temmuz ve Haziran'da

Geçtiğimiz yıl doğum oranların en fazla yaz aylarına rastladığı belirtilirken, elde edilen veriler doğrultusunda 2015 yılında gerçekleşen en çok doğumun sırasıyla; Ağustos, Temmuz ve Haziran aylarında gerçekleştiği açıklandı. Yaz aylarında gerçekleşen doğumların, Ağustos ayında 116 bin 790, Temmuz ayında 113 bin 985 ve Haziran ayında da 112 bin 708 olduğu belirtildi.   Doğumlar En Çok Yaz Aylarında Gerçekleşiyor    

TÜİK verilerine göre bebek sayısı en yüksek 5 il

Türkiye istatistik kurumunun geçen yıl açıkladığı verilere göre, bir kadının doğurgan olduğu dönemler boyunca (15-49 yaşları arası) belli bir yaşa göre doğurganlık hızının takip edeceği varsayıldı. Buna göre kadınların doğurabileceği canlı doğan bebek sayının ifade eden doğurganlık hızı değerlendirmesi sonrasında Türkiye'nin doğurganlıkta en yüksek 5 ili; 4.38 Şanlıurfa, 4 Şırnak, 3.8 Ağrı olurken Siirt 3.5 ve Muş 3.45 ile bu illeri takip etti.

En Düşük Doğurganlık Çanakkale ve Edirne'de

TÜİK verileri doğrultusunda Türkiye Genelinde toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu 5 il arasında 1.53 ile Çanakkale ve Edirne yer aldı. Doğum oranı en düşük olan diğer iller ise, 1.54 ile Kırklareli, 1.55 ile Eskişehir ve Zonguldak'ın olduğu belirlendi. Doğurganlık oranında kadınların yaş grupları ele alındığında ise, en çok bebeği  25-29 yaş grubunda olan annelerin oluşturduğu belirtildi. Onları 20-24 yaş grubu ve 30-24 yaşları arasındaki annelerin izlediği kaydedildi.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.