• gebe.com
  • /
  • Tüp Bebek Yöntemi İle Baba Olma Yaşa Göre Değişiyor

Tüp Bebek Yöntemi İle Baba Olma Yaşa Göre Değişiyor

Tüp bebek yöntemi ile baba olma olasılığı yaşa göre düşüyor. Araştırmalar, genç erkeklerin orta yaşlı erkeklere oranla baba olma şanslarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. 

Tüp Bebek Yöntemi İle Baba Olma Yaşa Göre Değişiyor

Tüp Bebek Yöntemi İle Baba Olma Yaşa Göre Değişiyor

Tüp bebek yöntemi ile baba olma şansı ile ilgili araştırma yapıldı. Harvard Üniversitesinde görevli bilim insanlarının, Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Topluluğunda 19 bin tüp bebek denemesi üzerinde yaptıklarıaraştırma sonrasında, erkeklerin yaşlandıkçatüp bebek yöntemiyle baba olma ihtimallerinin düştüğünü gösterdiğini açıkladılar.BBC tarafından yayınlan habere göre, erkeklerin üreme kabiliyetlerinin uzun yıllar boyunca sürdüğü yönündeki inanışa yadsıyan araştırmada; 40 -42 yaşlarındaki erkeklerin30 yaşından küçük bir kadından tüp bebek yöntemi ile baba olma şanslarının, 30-35 yaşlarındaki erkeklere nazaran %46 oranında daha az olduğunun ortaya konulduğu ifade edildi.

Yaşlı Erkeklerin Baba Olma Şansı Düşük

Yapılan araştırmaya göre, yaş 35'den büyük olan erkeklerin tüp bebek yöntemi ile baba olma şanslarının düşük olduğunun tespit edildiği belirtildi. 40 -42 yaşındaki erkekler üzerinde yapılan araştırmalar,35 yaşındaki bir kadının, bir tedavi döngüsüyle 30 yaşından küçük bir erkekten gebe kalma olasılığının, 30 yaşın ortasındaki bir erkekten çok daha yüksek olduğu gözlendiğini ortaya koydu.   Tüp bebek yöntemi ile baba olma  

Erkeğin Yaşına Oranla Kadının Yaşı Daha Önemli

  Araştırmacılar, tüp bebek tedavisinde erkeğin yaşıyla ilgili bulguların olmasına rağmen, tedavinin başarısında kadının yaşının çok daha büyük rol oynadığına dikkati çektiler. Daha önce yapılan çalışmalar, baba adayının sperminin ne kadar yaşlıysa genetik hatalara o kadar açık olduğunu gösterirken, bunun çocuklarda otizm ve şizofreni gelişimiyle ilişkisinin bulunduğunu gösterdiğini belirttiler.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk