Gebelik İsteyenlere Yeni Yöntem Umut Işığı Oluyor!

Gebelik İsteyenlere Yeni Yöntem Umut Işığı Oluyor!
14 Nisan 2017

Doğal yolla gebelik elde edemeyenler için geliştirilen Gelecek Nesil Tarama Yöntemi pek çok aileye umut ışığı oluyor.

Doğal yolla gebelik elde edemeyenler için yeni bir yöntem daha geliştirildi. Gebelik şansını yüzde 90’lara çıkaran NGS yöntemi ile kısırlık teşhisi konan pek çok çiftin bebek sahibi olduğu belirtiliyor. Gelecek nesil gebelik tarama yöntemi olarak adlandırılan NGS (Gelecek Nesil Genetik Tarama Yöntemi) yönteminin sağlıklı embriyoları tespit etmek ve sadece gebelikle sonuçlanacak embriyoları transfer etmek amacıyla kullanıldığı belirtiliyor. Diğer yöntemlerde başarılı sonuçların elde edilememesinin en önemli sebebi olarak sağlıksız embriyoların transfer edilmesi olarak gösteriliyor. Tüp bebek tedavisinde mitoscore yöntemi ile yapılacak tüp bebek tedavisinin pek çok aileye umut ışığı olacağı düşünülüyor.

Gebeliğe Uygun Olan Embriyolar Seçiliyor

NGS yöntemiyle sağlıksız ve genetiği bozuk olan embriyolar elenerek, içlerinden gebeliğe uygun olan embriyoların anne adayının rahmine yerleştirildiği belirtiliyor. Uzmanlar bu şekilde uygulanan embriyo transferi sonrasında gebeliğin gerçekleşmesinde başarı oranının daha yüksek olduğunu ifade ediliyor.   Gebelik İsteyenlere Yeni Yöntem Umut Işığı Oluyor!  

Yeni Tüp Bebek Tedavi Yöntemi olan MitoScore Nedir?

MitoScore yöntemi, mitokondriyal bir veri olarak kullanılmak için geliştirilmiş bir uygulamadır. Embriyonun içerisindeki enerji durumunu gösteren MitoScore, en sağlıklı embriyoların seçilmesi çok önemli bir imkân sunmaktadır.

Önemli Gelişmeler Yaşanıyor

Teknoloji’nin gelişmesi ile her geçen gün tüp bebek tedavisinde çok önemli aşamalar kaydediliyor. Geliştirilen mtDNA örnek puanının yapmış olduğu klinik açıklamasına göre, mtDNA örnek puanının (MitoScore) PGS analizlerinde yapılan rutin genetik analizlere entegre edildiğini belirtiyor. Diğer bir ifade ile bu çalışma ile embriyoların rahimde tutunabilme şanslarının tespit edilmesinin daha kolaylaştığı ifade ediliyor.   Bakmakta Fayda Var: Tüp Bebek Tedavisinde Tek Embriyolu Dönem   Gebelik İsteyenlere Yeni Yöntem Umut Işığı Oluyor!  

Tüp Bebek Tedavisinde Mitoscore Yöntemi Avantajları

Uzmanlar son yıllarda tüp bebek tedavisinde yüksek tutunma oranı sonrasında gebelik oranlarında ciddi oranda artış olduğunu belirtmektedirler. MitoScore avantajları ise şöyle ifade edilmektedir.

  • Tüp bebek tedavisi süresinde gebelik oranında ve yüksek embriyo tutunma oranlarında ciddi artış,
  • Çoğul gebelikte azalma,
  • Embriyo gelişiminin 3. Veya 5. Gününde, yani daha erken dönemde ölçümlerin yapılabilmesi,
  • Morfolojik gözlemlerin sonrasında embriyo sağlığıyla ilgili daha detaylı bilgi edinebilme,
  • Yapılan ilk alışmalarla tek embriyo transferi ile yüzde 70-80 aralığında hamilelik oranına çıkıldığı belirtilmektedir.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.