Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Ne Kadar?

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Ne Kadar?
06 Eylül 2017

Tüp bebek tedavisinde devlet desteği 2017 şartları ne oldu?

Tüp bebek tedavisinde devlet desteği 2017 yılında ne kadar oldu? Tüp bebek tedavisi, normal şartlarda gebelik yaşama ihtimali olmayan veya çok az olan çiftler için gebelik şansını arttıran bir tedavi yöntemidir. İşlem, kadının yumurtası ile erkeğin sperminin alınıp laboratuvar ortamında döllenmesi ve embriyo gelişiminin sağlanmasıdır. İstatistiklere göre Türkiye'de her 100 çiftten 15'i doğal yollardan bebek sahibi olamıyor ve tüp bebek yöntemine başvuruyor. Peki, oldukça pahalı bir uygulama olarak bilinen tüp bebek yönteminde devlet, ailelere ne kadar destek sağlıyor?   Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Ne Kadar?  

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği 2017

Onaylanan 'Torba Yasa' ile devletin, ailelere tüp bebek maliyetleri konusundaki desteğinde artışlar oldu. Eski yasaya göre sadece 2 deneme için verilen devlet desteği, Torba Yasa ile 3 denemeye çıkartıldı. Tüp bebek tedavi yönteminde devletin desteği de geçtiğimiz yıla oranla arttı. Ailelerden ilk deneme için %30, ikinci deneme için %25, üçüncü deneme için ise %20 katılım payı alınıyor, geri kalanını ise SGK, anlaşmalı olduğu tüp bebek merkezine ödüyor. Tüp bebek tedavi sürecinde gereken ilaç masraflarının %80'i de devlet tarafından karşılanıyor.   Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Ne Kadar?  

SGK Tüp Bebek Tedavisi 2017 Yılı Şartları

  Ailelerin tüp bebek yönteminde devlet desteği alabilmesi için aşağıdaki koşulları yerine getirmesi gerekiyor. SGK'nın sitesinde yer alan açıklamaya göre;
  • Normal yöntemlerle bebek sahibi olunamadığının ve yardımcı üreme yollarına ihtiyaç duyulduğunun sağlık kurulu tarafından rapor edilmesi,
  • Kadının 23 yaşından küçük, 39 yaşından büyük olmaması (Başvuru yapılan tarihte kadının 40 yaşından gün almamış olması gerekiyor. Aksi takdirde ödeme yapılmıyor.)
  • Son 3 yıldır, diğer yardımcı tedavilerden sonuç alınamadığının sağlık kurulu tarafından rapor edilmesi,
  • SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı'na girişi yapılan 5 yıllık sigortalılık sürecinde en az 900 gün priminin ödenmiş olması
  • Uygulama yapılan tüp bebek merkezinin SGK ile anlaşmasının bulunması
 

İkinci Evlilikler İçin de Devlet Desteği Alınabilir

  Torba yasa sayesinde, çiftler artık ikinci evliliklerinde de tüp bebek yönteminde devlet desteğinden faydalanabiliyor. Eski yasaya göre, ailenin ikinci evliliğinde devlet desteği alabilmesi için ilk evliliğinden çocuğunun bulunmuyor olması gerekiyordu. Fakat yeni düzenlemeyle artık ilk evliliğinden çocuğu bulunan fakat ikinci evliliğinde kısırlık sorunu yaşayanların da devlet desteği alabilmesinin önü açıldı.   Diğer haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.   Tüp bebek tedavisi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk