Tiroid Gebeliğe Engel Olabilir!

Tiroid Gebeliğe Engel Olabilir!
17 Aralık 2016

Tiroid bezinin normalden az ya da fazla çalışması durumunda ve vücutta birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Bu durum hipotiroid olarak adlandırılır.

Tiroid Gebeliğe Engel Olabilir!

Tiroid hastalığı anne olmanıza engel olabilir. Bu nedenle doktor kontrolünü ve test yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan birisi olan ve kadınlarda daha çok rastlanan tiroid fonksiyon bozukluğuna ilişkin önemli bilgiler veren Dahiliye Bölümü’nden Uzman Dr. Doğan Çimen gebe kalamamak, düşük yapmak ve adet düzensizliği gibi çeşitli sorunların ortaya çıkabilme riskine karşı mutlaka test yaptırılması gerektiğini belirtti. Her birey bulunarak, doğumdan itibaren her yaşta ortaya çıkabilen, insan vücudundan yaşamsal bir işlev üstlenen tiroid bezinde ve birtakım çevresel, radyasyon, kalıtım, iyot eksikliği ve yaşlanma gibi faktörlere bağlı olarak bozulmalar meydana gelebildiğini ifade eden uzmanlarda, sıklıkla karşılaşılan hastalığın kadınlarda ise daha yüksek oranda karşılaşıldığını söyledi. Düşük yapmak, adet düzensizliği ve gebe kalamamak gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkaran tiroid fonksiyon bozukluğuna ilişkin bilgi veren Özel Dahiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. Doğan Çimen, kalp çarpıntısı, çabuk yorulma, kilo artışı ve aşırı sinirlilik gibi belirtiler gösteren tiroid hastalıklarının, ileri yaşlarda ciddi sorunlar ortaya çıkarabildiğini belirtti.

Tiroid Testi Yaptırmayı İhmal Etmeyin

Özellikle de gebelik planlayan kadınların tiroid fonksiyonlarını belirlemek adına mutlaka test yaptırmaları gerektiğinin altını çizen Çimen, “Tiroid bezinin normalden az ya da fazla çalışması durumunda ve vücutta birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Bu durum hipotiroid olarak adlandırılır. Hipotiroid görülen bireylerde çabuk yorulma, soğuğa dayanıksızlık, halsizlik, kuruluk, ciltte kalınlaşma, dikkat dağınıklığı, saç ve kaşlarda dökülme, sesle kalınlaşma, kalp hızının yavaşlaması, tansiyon yükselmesi, yüz ve göz kapaklarında şişkinlik, adet düzensizlikleri ortaya çıkmaktadır. Yaşlılarda daha sık olmak üzere kalp yetersizliği gelişebilir. Kadınlarda düşük yapmak, kısırlık, adet düzensizliği ve gebe kalamamak gibi sorunlar olabilir. Ağır hipotiroidi en çok çocukluk döneminde zarar verir. Eğer bu dönemde çocuklar tedavi edilmediği takdirde, büyüme ve gelişmede geri kalma ile zeka geriliği de meydana gelebilir. Hipertiroidizm aynı miktarda vücuda zarar verir.” diye konuştu. Dr. Çimen; “Ailelerinde tiroid hastalığı olan bireylerde, tiroid hastalıkları görülme ihtimali daha da artıyor. Gebe kalamayan, adet düzensizliği olan, düşük yapan veya adet olamayan kadınların, mutlaka hekime gözükmesi gerekiyor. Çünkü bu durumun altında yatan sebepler arasında, tiroid hastalığının yaygın olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Tiroid Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, gebelik öncesi, basit bir kan testi yöntemi ile tiroid fonksiyonu değerlendirilebilmektedir. Özellikle gebelik planlayan kadınların tiroid fonksiyonlarının bilinmesi ve normal değil ise, gebelik öncesi mutlaka normal hale getirilmesi gerekiyor. Çünkü tiroid fonksiyonlarındaki bozukluk gebeliği engelleyebileceği gibi erken doğuma veya bebekte zihinsel nörolojik gelişim problemlerine de yol açabilir.” dedi. Uzm. Dr .Doğan Çimen, ağızdan alınan birtakım ilaçlarla eksik hormon varsa yerine konulup, fazla çalışıyorsa da ilaçlarla, tiroid hormonlarının etkilerini yok edebileceğini de belirtti.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.