Tek Yumurta Üçüzleri 2,5 Yaşında

Tek Yumurta Üçüzleri 2,5 Yaşında
03 Ocak 2017

Aksakal çifti, biricik evlatlarını dünyaya getirecek olmanın sevinci ile hazırlıklara başlarken, doktor kontrolleri sırasında şaşkınlık yaşadı.

Tek Yumurta Üçüzleri 2,5 Yaşında

İzmir’in Buca ilçesinde yaşayan Erdem ve Fulya Aksakal çifti, 2012 yılında hayatlarını birleştirdi. Genç çift, ilk çocuklarını kucaklarına alacak olmanın heyecanını ise 2013 yılında yaşamaya başladı. Artık anne olmak için kendisini hazır hisseden Fulya Aksakal’ın hamile kalmasıyla çiftin mutluluğu daha da arttı. Aksakal çifti, biricik evlatlarını dünyaya getirecek olmanın sevinci ile hazırlıklara başlarken, doktor kontrolleri sırasında şaşkınlık yaşadı. Yapılan tetkikler sonucunda, anne Fulya Aksakal’ın normal yolla tek yumurta üçüzlerine hamile kaldığı anlaşıldı. Hiç tahmin etmedikleri bir şekilde üçüz bebeklerinin olacağını anlayan Aksakal çifti, hazırlıklara başladı. Çocuklarını dünyaya getirmenin hayalini kuran genç çift, üçüzlerin 33 haftalıkken alınacağını öğrenince, heyecanın yerini korku aldı. Doktorların yönlendirmesi ile anne Aksakal, erken doğum yapmak zorunda kalırken, tek yumurta üçüzlerinden Ece 1 kilo 250 gram, Ceylin 1 kilo 450 gram ve Elif ise 2 kilo 100 gram ağırlığında dünyaya geldi. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan doğumun ardından bebekler özel bir hastanenin yenidoğan bakım ünitesine götürüldü. Ece ve Ceylin 28 gün, Elif ise 13 gün hastanede kaldı. Üçüzler, taburcu olmalarının ardından hızla büyümeye devam ederken, şimdi ise 2,5 yaşına geldi.

"İkiz değil, üçüz bebek sahibi olacağımızı öğrendik."

Baba Aksakal, “Üçüz çocuk sahibi olmak bizim için sürpriz oldu. Yapılan kontrollerde ilk olarak, ikiz çocuğumuz olacağını söylediler. Ancak bir sonraki kontrolde ise çocuklarımızın birinin tam görünemediği belirtildi ve aslında ikiz değil, üçüz bebek sahibi olacağımızı öğrendik. Bununla birlikte heyecanımız daha da arttı. Herkes tüp bebek tedavisi ile olduğunu sanıyor, biz de öyle olmadığını söylüyoruz. Eşimin hamileliği sırasında, bebeklerimizden birinin, diğer kardeşlerinin beslenmesini engellediği ve bu nedenle alınabileceği de belirtildi. Ancak biz bunu istemedik. Çok şükür doğum da sıkıntısız gerçekleşti. Üçüz babası olarak çok mutluyum.” diye konuştu.

"Tek yumurta üçüzlerinde ise yaklaşık 100 bin doğumda rastlanıyor."

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Serkan Güçlü, tek yumurta üçüzlerinin yaklaşık 100 bin doğumda bir görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Güçlü, “Üçüz gebelikler, riskli gebelik sınıfında değerlendirilir. Bu tip çoğul gebeliklerin takibi ise perinatoloji adı verilen bilim dalı alanına giriyor. Bu takiplerde bebeklerin gelişimlerinin hangi sınırlarda olduğu, gebelik kesesi içinde sıvılarının ve kan akımlarının yeterli olup olmadığı gibi özellikler takip ediliyor. Bebeklerin anne karnındaki durumları değerlendiriliyor ve bebeklerin en uygun şartlarda doğumlarının gerçekleşmesi sağlanıyor. Üçüz gebelikler yaklaşık 7 bin doğumda bir görülüyor. Tek yumurta üçüzlerinde ise, yaklaşık 100 bin doğumda bir rastlıyoruz. Özellikle son 20 yılda tüp bebek yöntemlerinin daha sık kullanılıyor olması, bu tip çoğul gebeliklerin daha sık görülmesine neden oluyor. Bu bebeklerin plasentalar arasındaki damarların birbirleri ile irtibatlı olabilmesi, bir bebeğin normal, diğerlerinin daha az gelişmesine yol açabiliyor ve çoğu kez bu bebeklerin erken doğmasına neden oluyor. Ayrıca bu bebeklerde yapısal bozukluklar daha sıklıkla karşımıza çıkıyor.” dedi.   

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.