Tatilde Bebek Güvenliği İçin Alabileceğiniz Önlemler

Tatilde Bebek Güvenliği İçin Alabileceğiniz Önlemler
05 Ağustos 2017

Tatil sezonun başlamasıyla bebekleri ile tatile çıkacak ailelere tatilde bebek güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunda uzmanların bazı tavsiyeleri bulunur.

Tatilde Bebek Güvenliği İçin Alınacak Önlemler

Tatil sezonun başlaması ile özellikle bebekleriyle ilk defa tatile çıkacak aileler pek çok konuda endişe duyarlar. Tatilde bebek güveliği de bunlardan birisidir. Tatilde bebeğin güvenliğini tehlikeye sokacak durumlar derecesine göre sınıflandırılır. Bebeğin güvenliğini riske atacak tehlikenin birinci sırada, su kaynakları gelirken, ikinci sırada sıcak ve güneşin etkileri gelir. Üçüncü sıradaki tehlikeli durum bebeğinize /çocuğunuza alacağınız terlik ya da ayakkabının altının kaygan türde olması ve dördüncü tehlike grubunda ise, bebeğin düşmesi ve kaldığınız yerin oda durumu gelir. Bebekle tatile çıkacak ailelerin Tatilde bebek güvenliği için neler yapılmalı, tatilde bebekler için alınacak önlemler nelerdir.

Su Kaynaklarına Dikkat Edin

Tatilde bebekler için birinci tehlike niteliğinde sınıflandırılan su kaynaklarında yüzme bilmeyen bebeğinizi / çocuğunuzu nasıl olsa ben tutarım düşüncesi ile kesinlikle kolluksuz veya can simidi olmadan suya sokmayın. Bebeğinizi havuz ve deniz ortamında bulunduğunuz zamanlarda yalnız başına bırakmayın. Denizin dalgasız olduğu zamanlarda enfeksiyon riskine karşı mümkün olduğunca havuz yerine denizi tercih etmeniz önerilir.   

Bebeklerin Havuzda ve Denizde Güvenliği İçin Alınması Gereken Önlemler   
Tatilde Bebek Güvenliği İçin Alabileceğiniz Önlemler  

Güneşin Etkilerinden Koruma

Bebeklerin tatilde karşılaşabilecekleri ikinci bir tehlike de bebeğinizin ya da çocuğunuzun güneşin etkilerinin yüksek olduğu saatlerde dışarıda ve güneşin altında tutulmamasıdır. Bebeğinizin şapka, güneş kremi ya da gibi güneşin olumsuz etkilerinden koruyacak bir önlem almadığınız durumlarda bebeğinizi dışarıda tutmanız önerilir. 11 ile öğleden sonra güneş ışınlarının dik geldiği ve en tehlikeli saatler olması nedeniyle uzmanlar tarafından bu saatlere dikkat edilmesi önerilir.   

Bebeklerde Güneş Yanığını Önlemek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler   

Tatilde Bebek Güvenliği İçin Alabileceğiniz Önlemler

Ayakkabı ve Terlikler Kaygan Olması

Tatilde bebekler için diğer bir tehlike oluşturacak durumda bebeğinize tatil için alacağınız terlik ve ayakkabıların altının kaygan olmamasıdır. Özellikle yeni yeni yürümeye başlayan bebeğinizin terliğinin altının kaygan olmamasına dikkat etmeniz önerilir. Suyun hemen her zemini kaygan hale getireceğini aklınızdan çıkarmamalı, özellikle banyo, havuz kenarı gibi suyun olma ihtimali yüksek olduğu anlarda bebeğinizin ayaklarının çıplak olmamasına dikkat etmelisiniz. Bebeğinize alacağınız ayakkabıların kolay ayağından çıkacak durumda olmaması yanında ayağından çıkacak kadar büyük ya da ayağını tahriş edecek kadar küçük olmamasına da özen göstermelisiniz. Bebek ayakkabısı alınırken mümkün olduğunca kapalı modellerin tercih edilmesi önerilir.   

Bebeklerin Ayak Numarasının Nasıl Alındığını Biliyor musunuz?   

Tatilde Bebek Güvenliği İçin Alabileceğiniz Önlemler  

Seçeceğiniz Kıyafetler İşlevsel Olmalı

Bebeğiniz için tatilde alacağınız bir güvenlik tedbiri de tatilde giyeceği giysi ve kıyafetin seçimidir. Özellikle düşme ve diz yaralanmalarına karşı, bebeğinize giydireceğiniz kıyafetlerin şık ve şirin olmasından çok işlevsel olmasına dikkat etmeniz önerilir. Kısa şortlar yerine diz altı şortlarını tercih ederek, yere düşen bebeğinizin derin yaralanmasının  önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca bebeğinizin omuzların güneşte yanmasını önüne geçmek için kolsuz kıyafetleri daha çok güneş ışınlarının etkisini yitirdiği saatlerde giydirmeniz önerilir.   

Yaz Aylarında 11 Adımda Bebek Bakımı   

Tatilde Bebek Güvenliği İçin Alabileceğiniz Önlemler  

Kaldığınız Odanı Durumu Önemli

Tatilde bebeğiniz için tehlike oluşturacak diğer bir konuda kalacağınız otel odasının durumudur. Kaldığınız odanın balkonlu olması, sandalye gibi bebeğin üstüne çıkabileceği şeylerin olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bunun dışında odada bulunan fazla eşyaların, sehpa vb. gibi eşyaların bir kenarda tutulması yanında odada bulunan kettle gibi elektrikli eşyaların prizde olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bebek Yatağı Yoksa Yataktan Düşemeye Karşı Önlem Alın

Tatil için gittiğiniz yerde kaldığınız otelde bebek yatağı yoksa bebeğinizin yatacağı yatağı olası yataktan düşme durumuna karşı düzenleyin. Örneğin, yere mindere benzeri bir şeyler koyun, yatağı duvara arada boşluk kalmayacak şekilde dayayın, özellikle küçük bebeği olan anneler hijyen açısından bebek yatağına serilen alez ya da çarşafı yanınızda götürmeniz tavsiye edilir.  

Deniz Kenarında Uyursa Üzerine Havlu Örtün

Bebekler deniz kenarlarında açık havada uyumayı severler. Eğer bebeğiniz sahilde uyudu ise, gölgede bile olsa mutlaka üzerini havlu ile örtün.    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.