• gebe.com
  • /
  • Okuyunca Halinize Şükredeceksiniz: Tarihte Kullanılan En İlginç 10 Bebek Bezi

Okuyunca Halinize Şükredeceksiniz: Tarihte Kullanılan En İlginç 10 Bebek Bezi

Kullan at bebek bezleri hayatımıza girene kadar kullanılan malzemeler ise oldukça şaşılacak cinsten. Bu yazımızda eski zamanlardan şimdiye kadar ki değişimin oldukça ilgi çekici olduğuna tanık olacaksınız.

Okuyunca Halinize Şükredeceksiniz: Tarihte Kullanılan En İlginç 10 Bebek Bezi

Tarihte Kullanılan En İlginç 10 Bebek Bezi

Bez değiştirme, bebek bakımında en sevilmeyen işler arasındadır ve genellikle annelere kalır. Ne şanslıyız ki günümüzde kullan at bebek bezleri sayesinde anneler çok rahat. Kullan at bebek bezleri hayatımıza girene kadar kullanılan malzemeler ise oldukça şaşılacak cinsten. Eski zamanlardan şimdiye kadar ki değişim ise oldukça ilgi çekicidir.

1- İpek Otu

ipek-otu-1 

Bu büyük ve yumuşak bitkinin yapraklarını bebeğinizin bezi olarak düşünebiliyor musunuz? Düşünemiyorsunuzdur. Ama antik çağ insanları bebek bezi olarak bu yaprakları kullanmış. Muhtemelen kullanışlı değildi ve bol bol sızıntı yapıyordu.

2- Keçi Postu

keci-postu-2 

Antik çağlardaki insanların bir diğer tercihi ise keçe olmuş. Bin bir zahmet uğraşarak yaptıkları keçeleri bebeklerin popolarını sıcak tutsun diye feda etmiş olmalılar.

3- Yosun

yosun-3 

MÖ 800 ve 1000 yıllarında ebeveynler emme kuvveti yüksek bu yosunları bebekleri için yaptıkları pantolonlara yapıştırırmış.

4- Talaş

talas-4 

Şimdilerde hamster kafesleri içerisinde kullanılan bu malzemeyi, eskiden anne babalar çocukları için yaptıkları çift katlı iç çamaşırının içine koyarak bebek bezi niyetine kullanıyorlarmış.

5- Çim

cim-5 

İnka medeniyetinde anneler hayvan kürklerinin içerisini çimle doldurarak bir nevi bebek bezi yapıyorlarmış. Aynı stili yatak yapmak için de kullanıyorlarmış.

6- Yün

yun-6 

Ortaçağ döneminde Avrupalı anne babalar, bebeklerinin altını bağlamak için yün kullanıyorlarmış.

7- Un çuvalı

un-cuvali-7 

Yine Ortaçağ Avrupası’nda büyük kıtlık zamanı fakir aileler buldukları un çuvalları ile bebeklerinin altını bağlıyorlarmış.

8- Kağıt

kagit-7 

Nihayet 1944 yılında Hugo Drangel adında bir adam, tek kullanımlık kağıttan bebek bezi için Paulistrom adındaki İsveçli bir kağıt şirketi ile çalışmalara başladı.  

9- Kauçuk bebek bezi

kaucuk-bebek-bezi-8 

Aslında 1900’lü yılların başında büyük bir adım atılarak kauçuktan sızdırmaz bebek bezi yapılmaya başlanmıştı. Ne yazık ki bu bezler çok rahatsız edici bulunmuş ayrıca ağrı, kaşıntı ve deri dökülmelerine sebebiyet verdiğinden ömrü kısa sürmüştü.  

10- Yıkanabilir bezlerden tek kullanımlık bezlere

tek-kullanimlik-bez-10 

1940 yılında Valerie Hunter Gordon adındaki bir İngiliz anne yıkanabilir bebek bezlerinden sıkılmış olmalı ki paraşüt malzemesinden ilk defa tek kullanımlık bez tasarımını yaptı.

Okudukça Modern Tıbba Şükredeceğiniz 9 Eski Doğum Kontrol Yöntemi!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl