Süperfetasyon ile Gebelik Üstüne Gebelik Yaşayan Jonale!

Süperfetasyon ile Gebelik Üstüne Gebelik Yaşayan Jonale!
26 Nisan 2017

Süperfetasyon da denilen gebelik üstüne gebelik durumu çok nadir görülse de yaşanma ihtimali bulunuyor. En son İngiltere'nin Canterbury kentinde yaşayan Jonale Broad'ın başına geldi. İşte haberin detayları...

Süperfetasyon çok nadir görülür ve gebe olan kadının doğumu gerçekleşmeden tekrar gebe kalması anlamına gelir. En son İngiltere'nin Canterbury kentinde böyle bir durum yaşandı ve Jonale Broad adlı kadın süperfetasyon olarak da bilinen gebelik üstüne gebelik yaşadı. 37 yaşındaki Jonale Broad ve eşi, çocuk sahibi olmaya karar verdi. Hamile olduğunu düşünen Jonale, doktor kontrolüne gitti. Geç yaşta gebe olacağından, hamile olup olamayacağı konularında şüpheleri vardı. Doktoru Jonale'ye üçüzlere hamile olduğunu müjdeledi. Bu haberi hiç beklemeyen Jonale, daha sonra doktorunun ikinci haberiyle daha da şaşırdı. Çünkü Jonale, bebeklerine aynı anda hamile kalmadı, ilk ikizlere daha sonra ise diğer çocuğuna hamile kaldığını öğrendi. Hamileliklerin 2 hafta arayla gerçekleştiği belirtildi.   Süperfetasyon ile Gebelik Üstüne Gebelik Yaşayan Jonale!   Süperfetasyon denilen ve diğer tabiriyle gebelik üstüne gebelik adı verilen bu ilginç olayda anne Jonale, ilk olarak çift yumurta ikizleri Kathleen ve Delilah'a, 2 hafta sonra ise Tabitha'ya hamile kalmıştı. Delilah'ın 32. haftada gelişimi durunca, doktoru doğum yapma kararı aldı. Oldukça sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen 3 kardeş şu anda 18 aylık. 2 hafta küçük olmasına rağmen Tabitha, kardeşlerine fazlasıyla benziyor. Anne Jonale Broad yaşadığı nadir görülen bu durumu şu sözleriyle anlattı:' Yaşımız ilerlediği için çocuk yapma girişimimizin uzun süreceğini tahmin ediyorduk. Bu girişimler sonucunda 2 kez hamile kaldığımı öğrenmek benim için büyük sürpriz oldu. Kendimi fazlasıyla şanslı hissediyorum.' Çok nadir karşılaşılan bir durum olduğundan medyanın tüm ilgisi 3 kardeşin üzerinde.    

Gebelik Üstüne Gebelik İçin Uzmanlar Ne Diyor?

Süperfetasyon olarak bilinen gebelik üstüne gebelik için uzmanlar olmaması gereken fakat nadir de olsa karşılaşılan bir durum olduğunu belirtiyor. İlk vakanın 1865 yılında kaydedildiğini belirten uzmanlar, dünya genelinde son 100 yıldır 6 kere karşılaşıldığını açıkladı. Gebelik üstüne gebelik durumunun her zaman sağlıklı sonuçlar doğurmadığı ve bebeklerin yaşama olasılığının düşük olduğu belirtildi. Kadının anatomik yapısı gereği, hamileyken başka bir yumurtalama yapmasının mümkün olmadığı, ancak çok nadir de olsa karşılaşılabildiği vurgusu yapıldı. Roma'daki bir örneğinde ise gebelikler arasında 3-4 ay varken gebelik üstüne gebelik yaşayan bir kadın kayıtlara geçmiştir. İnsanlarda çok nadir de olsa karşılaşılabilen bir durumken bazı hayvan ırklarında sıklıkla karşılaşılabilen bir durum olduğu biliniyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah