Stres Gebe Kalmanıza Etki Etmesin

Stres Gebe Kalmanıza Etki Etmesin
29 Ekim 2016

Hamile kalamamak çiftleri depresyona sürükleyebilir. Kendilerine bir süre belirlediklerinde ve bu süre dahilinde hamilelik gerçekleşmediğinde stres de durumu tetikleyen bir etmen olabilir.

Stres Gebe Kalmanıza Etki Etmesin

Hamile kalma süreci tüm çiftler için gergin olabiliyor. Bu stres hali iki taraf için de gerçekten içinden çıkılamaz bir döngü halini alabilir. Bundan kaçınmak ve sabırlı davranmak atılacak ilk adımlar arasında yer alır.   Hamile kalamamak çiftleri depresyona sürükleyebilir. Kendilerine bir süre belirlediklerinde ve bu süre dahilinde hamilelik gerçekleşmediğinde stres de durumu tetikleyen bir etmen olabilir. İnsanların beklentileri, çiftlerin kendilerinden beklentileri ve tüm bunları sebep olduğu kaygı ve üzüntü hamile kalamayışın direk sebebi haline gelebilir. Bu nedenle hissedilen depresif duygular üreme düzenini bozabilir. Ayrıca yumurtanın rahime ulaşmasını sağlayan tüplerde kasılma gerçekleşir. Bu durum, iki taraf için de bir kısır döngü halini alır.   Çiftler yıpranmaya başlar. Bazı durumlarda kadınlar tıbbi müdahaleye uğradıkları için daha fazla yıpranabilirler. Erkeklerse ailelerin ve toplumun beklentileri nedeniyle hissettikleri başarısızlık duygusuyla baş etmek durumunda kalırlar. Bütün bunların sonucunda iki insanın yaşayabileceği en güzel duygular mekanik bir hale gelir ve gebelik oranı gerçekten de düşmeye başlar.  

Gerginliklerle ilişkinizi yıpratmak yerine eşinizle olumlu iletişim içinde olun

  Tüm bu gerginliklerden ötürü çiftlerin aralarındaki iletişim olumsuz yönde etkilenebilir. Cinsel birliktelik azalır ve istek kalmaz. Böylece durum iyice içinden çıkılmaz bir hal alır. Kimi çiftler çocuklu arkadaşlarıyla görüşmeyi bırakırken, kimileri birbirlerinin başkalarıyla evlenip çocuk yapmasını dahi önerebilir. Bu tür sıkıntılar evliliklerde ciddi sorunlara yol açabilir. Konuşmak, paylaşmak ve çözmeye çalışmak çok önem kazanır.  

Gerekli durumlarda psikolojik destek almaktan çekinmeyin

  Bu durumlarda önerilen, çiftlerin sadece tıbbi destek değil, psikolojik desteğe de başvurması olur. Çiftlerin umudunu kaybetmemesi, eğer bir tedaviye gerek görülmüşse bu konuda istekli olmaları çok önemlidir. Bunlar hamilelik oranını da arttırır.   Bazı durumlarda tıbbi hiçbir sebep olmadığı halde hamile kalmak için bir süre gerekebilir. Bu durumlarda da gerginliğe ve strese yer vermemek gerekir. Tam da bu fikri rafa kaldırıp, sakinleşmek için tatile çıkan çiftlerin, tatilde hamile kalmayı başardığını duyarsınız. İşin başı olumlu düşünmek ve sakin olmak!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.