Sperm Detoksu Nedir?

Sperm Detoksu Nedir?
23 Ocak 2017

Erkeğin vücudundaki, yaşamındaki olumsuz faktörleri dışarı atarak üreme hücrelerinin daha sağlıklı olmasına yardım edecek bir takım etkinlikler bütünüdür.

Sperm Detoksu Nedir?

Erkeğin vücudundaki ve yaşamındaki olumsuz faktörleri dışarı atarak üreme hücrelerinin daha sağlıklı olmasına yardım edecek bir takım etkinlikler bütününe sperm detoksu denir. Kısırlık şikayeti ile doktora başvuran baba adaylarının sperme bağlı sorunlar dolayısıyla bebek sahibi olmadığına kanaat getirildiğinde veya sebebi açıklanamayan kısırlık vakalarında sperm detoksu uygulanarak spermin kalitesi artırılmaya çalışılır.  

Sperm detoksu nasıl yapılır?

Kalite düşüklüğü ve sperm bozukluğu olan erkeklere; 3 ay boyunca tıbbi olanaklarla geliştirilmiş antioksidanlar ve bağırsaktaki kötü organizmaları dengeleyen probiyotiklerle destek uygulanır. Bu sürenin ve uygulamanın sonunda erkeğin olumsuz sperm faktörlerinde fark edilir derecede bir iyileşme, % 40’ı aşan düzelme beklenir. Hatta eşlerinde kısırlığa sebep olan bir sorun yoksa sperm detoksu uygulanan erkeklerin, detokstan ortalama 4 ay sonrasında doğal yolla gebelik elde edebilmeleri de mümkündür.

Sperm detoksu kimlere yapılır?

- İki yıldan uzun korumasız cinsel ilişki yaşadığı halde süredir bebek sahibi olamayan - Stresli bir yaşama sahip olan - Obeziteye bağlı sperm bozukluğu olan - Sigara ve alkol kullanımı dolayısıyla spermleri kalitesiz olan - Sebebi belirlenemeyen kısırlık sorunu yaşayan - Genetiği bozuk sperme sahip olanlar - Tüp bebek tedavisiyle gebelik elde edip düşük yaşayanlar - İki veya daha çok kez tüp bebek denemesi yapıldığı halde bebek sahibi olamayan - Her türlü sperm bozukluğu olan erkeklere sperm detoksu uygulanabilir.

Spermlerin kalitesi neden bozulur?

Erkeklerde yaşın ilerlemesi ile birlikte üreme hücresi olan spermin de formu, canlılığı, dokusu ve kalitesi elbette bozulur. Erkeklerde ilerleyen yaş spermin sayısını değil ancak özellikle kalitesini etkiler. Hu bakımdan düşünüldüğünde kalitesiz sperm ile gebelik elde etmek zor, elde edilen gebeliklerde doğumsal anomaliler görülme riski de yüksektir. Hatta 50 yaşın üzerinde baba olmaya hazırlanan erkeklerin bebeklerinde otizm, şizofreni ve diğer hastalıkların görülme olasılığının çok yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Bunlarla birlikte erkeğin sigara ve alkol kullanması, sağlıksız beslenmesi,  olumsuz çevre koşullarında yaşaması, stresli ve aşırı yorgun bir yaşam sürmesi de spermin kalitesini düşüren etkenlerdir. Ayrıca son dönemlerde en sık görülen faktörlerden birisi de erkeğin aşırı kilolu, obez olması ve bundan dolayı sperm kalitesinin düşmesi, gebelik elde edecek yeterlilikte sperm bulunamamasıdır.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl