Sonbaharda Doğan Bebekler Hakkında İlginç Bir Gerçek Ortaya Çıktı!

Sonbaharda Doğan Bebekler Hakkında İlginç Bir Gerçek Ortaya Çıktı!
23 Eylül 2017

İngiltere'de yapılan bir araştırma, sonbaharda doğan çocuklar hakkında ilginç bir gerçeği ortaya çıkarttı. Yapılan çalışma ile sonbahar ve kış aylarında doğan bebeklerin, yaz aylarında doğan bebeklere göre okul çağında daha başarılı olduğu saptandı.

Sonbaharda doğan bebekler daha başarılı oluyor

Sonbaharda Doğan Bebekler Hakkında İlginç Bir Gerçek Ortaya Çıktı!   

İngiltere'de yapılan bir araştırma, sonbaharda doğan bebeklerin erken gelişim hedeflerine (EGH) daha çabuk ulaştığını ortaya koydu. Yapılan araştırmada öğretmenler, çocukların sayılardan, okumaya ve ilişki kurmaya kadar 17 farklı erken öğrenme hedefini değerlendirdi. Değerlendirme sonrası ortaya çıkan rapor ise sonbaharda doğan bebeklerin daha başarılı olduğunu ve erken gelişim hedefine (EGH) daha çabuk ulaştığını belgeledi. Çalışmada, Eylül ile Aralık ayları arasında doğan bebeklerin %63'ü erken gelişim hedefine ulaşırken, Mayıs ile Ağustos ayları arasında doğan bebeklerde bu oran %40 olarak açıklandı.   

Sonbaharda Doğan Bebekler Hakkında İlginç Bir Gerçek Ortaya Çıktı!   

Araştırma sonuçlarını daha da özelleştirecek olursak; erken gelişim hedeflerine ulaşma konusunda yaz aylarında doğan çocukların %51'i yazı yazmada, %58'i sayıları anlamada arzu edilen seviyeye ulaşmıştır. Kış aylarında doğan çocuklar da ise bu oran yazı yazmada %73, sayıları anlamada %78'dir. Yine İngiltere'de 2011 yılında devlet desteği ile yapılan bir çalışma, Ağustos ayında doğan bebeklerin kaliteli üniversitelere girme şansının Eylül ayında doğan bebeklere kıyasla %20 daha az olduğunu ortaya çıkartmıştı.  

Raporun Diğer Sonuçları

  • Beyaz ve farklı etnik kökenlerden olan çocukların %53'ü erken gelişim hedefine ulaşırken, Asya'lı çocuklarda bu oran %47 olarak açıklandı.
  • Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar ile olmayan çocuklar arasındaki erken gelişim hedefi (EGH) farkı %42'dir.

  Diğer güncel haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.