Bebekler Sonbahar Mevsiminde Nasıl Giydirilmeli?

Bebekler Sonbahar Mevsiminde Nasıl Giydirilmeli?
01 Kasım 2017

Sıcak günlerin sona ermesinden sonra yaşadığımız bu geçiş döneminde, bebeklerin giysi seçimiyle ilgili daha hassas olunmalıdır.

Sıcak yaz aylarının sona ermesiyle sonbahar mevsimini yaşadığımız bu sıralar bebeklerin ve yeni doğmuş bebeğin mevsimler arası sıcaklık farklarına alışma döneminde olmalarından dolayı uzmanlar tarafından giysi seçiminde hassas olmak gerektiği belirtiliyor. Peki, Sonbaharda bebekler nasıl giydirilmeli? Sonbahar ayları olan; Eylül, Ekim, Kasım'da bebek kıyafeti alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bebek Giysisi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları sonbahar mevsiminde bebeklere kıyafet seçerken nelere dikkat edilmesiyle ilgili ilk kriterin satın alınacak giysilerin bebeği üşütmeyen ve terletmeyen cinsten kumaşlardan yapılmış olmasına özen göstermek olduğunu ifade ediyor.  

Bebekler Sonbahar Mevsiminde Nasıl Giydirilmeli?  

Dışarı Çıkarken Yedek Giysi Olarak Yelek veya Hırka Bulundurun

Bebeklerin akşamleyin balkon veya bahçe gibi dış mekanlara çıktığında soğuk alma (üşütme) olasılığına karşı yanınıza yedek giysi olarak triko yelek veya hırka bulundurmanız, aniden soğuyan hava sıcaklığına karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Sonbaharda en fazla tercih edilen kıyafetler arasında penye ve pamuklu türündeki giysiler yer alır. Bebeğinizin içine giydireceğiniz pamuklu atlet de üşüme ihtimalini ortadan kaldıracaktır.    

 Gece Uyurken Mümkün Olduğunca Az Giydirin

Özellikle daha önce bebek bakımıyla ilgili tecrübesi olmayan yeni annelerin sıkıntı çektikleri konulardan birisi de bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiğidir. Uzman hekimler, gün içerisinde sürekli havası değişen bahar aylarında bebeklerin giyecekleri konusunda pek çok öneride bulunurken, geceleri bebekleri mümkün olduğunca az giydirip üzerlerine penye battaniye örtülmesinin uygun olacağını belirtirler.

Mevsimine Göre Giydirilmeyen Bebekler Çabuk Hastalanır

Bebek kıyafetlerinin seçimi kadar kıyafetlerin doğru bir şekilde giydirilmesi de çok önemlidir. Aksi halde mevsimine uygun giydirilmeyen bebekler çok çabuk hastalanabilirler. Bu dönemde dışarıda kavurucu sıcaklar olsa bile, bahar aylarında gün içerisinde sıklıkla yaşanan hava değişiminden dolayı, annelerin dışarıya çıkarken mutlaka yanlarına yedek kıyafet almaya özen göstermesi gerekir. 

Bebekler Sonbahar Mevsiminde Nasıl Giydirilmeli?  

Sonbaharda Doğan Bebek Nasıl Giydirilmeli?

Sonbaharda doğan bebeğinize giydireceğiniz giysiler, ilkbaharda doğan bebeklerin giysileriyle çok farklık göstermemekle birlikte başlık, eldivenler ve çoraplar bebeğe giydirilecek kıyafetler arasında ilk sıralarda yer alır. Baharda doğan bebeğe giydireceğiniz giysiler, elbette havanın serinliğine bağlı olarak değişse de ilk günlerde penye tulumlar, pamuklu çoraplar, triko hırkalar (örgü yelekler) ile bebeğinizi ısıtacak pamuklu battaniyelerin elinizin altında olması size büyük kolaylık sağlar.     Soğuk Havalarda Bebekler Nasıl Giydirilmeli? Detaylar İçin Tıklayın...

Bu Mevsimde Bebekleri Çok Sıkı Giydirmeyin

Bebeklerin bu aylarda çok sıkı giydirilmesi de yanlıştır. Söz konusu dönemde bebeklerin soğuktan değil, ani hava değişikliklerinden ve rüzgardan korunması esastır. Bebeği giydirmeden önce bebeğin / çocuğun üşüyüp üşümediğini anlamak için ense ve koltuk altına bakılmalı, burun ve avuçtan yapılan kontrolün yanlış olduğu unutulmamalıdır.  

Sonbaharda Dışarı Çıkarken Yapılması Tavsiye Edilenler

  • Bahar mevsiminde havanın ısısı, evdeki ısıdan fazladır. Bu nedenle bebekleri / çocukları evde tutmak yerine dışarıya çıkartıp bolca D vitamini almasını sağlayın,
  • Sonbaharda bebeğinize giysi alırken, ipeksi kumaştan yapılmış giysileri almaktan kaçının,
  • Sokağa çıkartılırken bebeğinizi sıcaktan bunaltacak ya da terlemesini sağlayacak kadar kalın giydirmeyin,
  • Eylül - Ekim ve Kasım aylarında bebeğinize daha çok merserize ve pamuksu elbiseler giydirin,
  • Sıcak günlerde bebeğinize kalın çoraplar ve deri ayakkabılar giydirmeyin. Aksi takdirde bebeğiniz gün boyu ter dökecektir.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.