SMA Hastası Zeynep Fatma'ya Devletten 3 Milyar Liralık Destek

SMA Hastası Zeynep Fatma'ya Devletten 3 Milyar Liralık Destek
09 Mayıs 2017

SMA hastası olan Zeynep Bebek için Sağlık Bakanlığı'ndan 3 milyar liralık ilaç desteği verileceği açıklandı. Gevşek Bebek Sendromu hastalığının Türkiye'de sayılarının 2 bini aştığı belirtiliyor.

SMA hastası Zeynep Fatma bebeğe devletten 3 milyar TL'lik ilaç desteği geldi. Manisa'da yaşayan 11 aylık SMA hastası (Gevşek Bebek Sendromu) Zeynep Fatma Özden’in ailesinin ilaç talebine yanıt Sağlık Bakanlığı tarafından geldi. Habere göre, Sağlık Bakanlığı, SMA hastası Zeynep’in 3 milyar liralık ilaç ücretini ödeyecek. Özden Ailesi konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, acil durumdaki 20 hastaya ilaç geleceğini, kızlarının da bu hastalar içinde olduğunu söyledi.

SMA Hastası Zeynep'in İlaç Masrafını Devlet Ödeyecek

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yaşayan 29 yaşında Şengül Özden ile cami imamı olan 33 yaşındaki Yusuf Özden çiftinin 11 aylık bebekleri Zeynep Fatma Özden'e SMA teşhisinin konulması sonrasında çiftin hayatları değişmişti. Edinilen bilgilere göre, henüz 45 günlükken hareketlerinde yavaşlama nedeniyle hastaneye götürülen Zeynep bebek 45 gün boyunca hastanede tedavi görmüştü.

20 Hastadan Biri Zeynep Bebek

Hastanede solunum cihazına bağlı olarak yaşayan 11 aylık Zeynep bebeğin hareketlerinin yok olmaya başlaması üzerine aile kızlarını yaşatabilmek için yurtdışından getirilmesi gereken ilacın fiyatının 3 milyar lira olduğu öğrendi. Bunun üzerine sosyal medyada başlatılan kampanya kapsamında Zeynep bebek için yardım çağrısında bulunulmuştu. Bakmanızda Fayda Var: SMA – Spinal Müsküler Atrofi Nedir?   SMA Hastası Zeynep Fatma'ya Devletten 3 Milyar Liralık Destek    

Sağlık Bakanlığı Harekete Geçti

Zeynep bebeğin 3 ay boyunca kullanması gereken 6 doz ilaç için Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Yetkililer tarafından durumu acil olan 15-20 bebek için bu ilacın yurt dışından getirileceğini duyurulurken, Zeynep Fatma bebeğin de bu bebekler içinde bulunduğu açıklandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Ilaç henüz dünyada deneniyor. Sağlık Bakanlığı ile konuştum. Bununla ilgili komisyon kuruldu. Çalışmalar ışığında 15-20 hastaya ilaç getirme kararı aldılar. Biri de Zeynep Fatma bebek oldu. Ilaç, kaslarda güçlenme meydana getiriyor. Kas erimesini durdurduğunu biliyoruz, ama iyileştirme noktasını zamanla göreceğiz. Çocuğumuz da bu ilacı Ege Üniversitesi’nde kullanacak.” denildi.   SMA Hastası Zeynep Fatma'ya Devletten 3 Milyar Liralık Destek  

Türkiye'de Sayıları 2 Bini Aştı

Edinilen bilgilere göre, son 4 ayda ilaç beklerken yaşamını yitiren SMA (Gevşek Bebek Sendromu) hastası bebek sayısının 20'yi bulduğu belirtilirken, Türkiye'de SMA hastası olan bebeklerin sayılarının 2 bini aştığı belirtildi. Bebeklerinde Gevşek Bebek Sendromu hastalığı olan ailelerin destek beklediği belirtiliyor.

Sosyal Medya Kampanyası Sonrasında Gündeme Geldi

SMA hastalığı  sosyal medyada başlatılan bir kampanyanın ardından günün en çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Çocuklukta daha belirgin belirtilere sahip olan SMA hastalığı, sık rastlanan genetik rahatsızlıklardan biri. SMA, Türkiye'de bilinen ismiyle Gevşek Bebek Sendromu, dünyada ve ülkemizde çok sayıda bebeğin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Bebeklik döneminde kendini göstermeye başlayan bu hastalık, omurilikte bulunan ön boynuz denilen bir bölgedeki hareket siniri hücrelerini etkiliyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.