• gebe.com
  • /
  • Uzmanlar Uyardı: 'Bu Oyuncak Acilen Toplatılmalı'

Uzmanlar Uyardı: 'Bu Oyuncak Acilen Toplatılmalı'

Son günlerde iyice popülerleşen slime isimli oyuncağın, çeşitli deri hastalıklarına neden olduğu açıklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ürün ile ilgili inceleme başlattığını duyurdu.

Uzmanlar Uyardı: 'Bu Oyuncak Acilen Toplatılmalı'
Son zamanlarda sıkça araştırılan 'slime zararlı mı?' sorusuna uzmanlardan cevap geldi! Popüler bir oyuncak haline gelen, yarı akışkan yapıdaki slime isimli oyuncaklarda uyuşturucu hammaddesi olduğu tespit edildi! İlk slime vakası ise Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde teşhis edildi. Hastanenin dermotoloji uzmanı Prof Dr. Ülker Gül, muayeneye gelen 3-4 yaşındaki bir çocukta slime isimli oyuncağa temas nedeniyle oluşan egzama tespit ettiğini açıkladı ve ekledi: ' Slime isimli oyuncaklar egzama yapıyor. Bu oyuncak acil olarak toplatılmalı'.

Slime isimli oyuncaklar egzama yapıyor !

 

slime isimli oyuncak egzama yapıyor  

Son zamanlarda oldukça popüler olan slime isimli oyuncaklar hakkında uzmanlardan açıklama geldi. İçinde boraks kimyasalı, uyuşturucu niteliği olan traş köpüğü ve yapıştırıcı maddeler bulunan slime isimli oyuncağın çeşitli deri hastalıklarına yol açabileceği belirtildi. İlk slime vakası Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde teşhis edildi. Parmak aralarındaki egzama benzeri yaralar nedeniyle ailesinin hastaneye getirdiği küçük bir çocukta, slime isimli oyuncağa bağlı 'temas egzaması' teşhis edildi. Hastanenin dermotoji uzmanı Prof. Dr. Ülker Gül, acilen oyuncakların piyasadan toplatılması gerektiğini açıkladı. Adli tıp uzmanı Prof Dr. Hamit Hancı ise boraksın tıp alanında sık kullanılan bir madde olduğunu ancak amacı dışında kullanılırsa zehirleyebileceğini söyledi ve ekledi: 'Boraks tek başına çıplak elle bile tutması zararlıyken slime adındaki oyuncaklarda traş köpüğü ve çeşitli zararlı yapıştırıcılar ile karıştırılıyor. Benim bir uzman olarak en büyük korkum bağımlılık yapması. Çünkü boraks, traş köpüğü ve yapıştırıcı ile bir araya geldiğinde uyuşturucu etkisi yapıyor.'   slime isimli oyuncak egzama yapıyor  

Gümrük Bakanlığı Harekete Geçti

Konuyla ilgili şikâyetlerin artması üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ürün hakkında inceleme başlattıklarını açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, 'CE' işareti ve üzerinde ithalatçı veya üretici bilgisi bulunmayan hiçbir ürünün satın alınmaması gerektiğine dikkat çekildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı açıklamanın bir kısmı şu şekilde: 'Tüketicilerimizin maruz kalabileceği riskleri ortadan kaldırmak için Bakanlık olarak gerekli adımları atıyor ve denetimleri yapıyoruz. Bunun yanında tüketicilerimizin de ürünü alırken dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Öncelikle satın alınan her ürünün ambalajı dikkatle incelenmelidir. 'CE' işareti bulunmayan hiçbir ürün satın alınmamalıdır. Alınan ürünün paketinde 'EN 71' testlerinin yapıldığına dair bilgi bulunmalıdır.'   Diğer güncel haberlerimiz için tıklayınız.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.