Sigara İçen Anne Adayına Bebeğin Tepkisi Şaşırttı!

Sigara İçen Anne Adayına Bebeğin Tepkisi Şaşırttı!
11 Nisan 2017

Tüketildiğinde hemen her organa zarar veren sigaranın gebelik sırasında içilmesi anne adayının kendisi kadar bebeğine de ciddi zararlar veriyor. Konuyla ilgili yapılan 4D ultrason taramasında ilginç görüntüler ortaya çıktığı belirtildi.

Sigara kullanımının zarar vermediği ve etkilemediği hiçbir organ olmadığı araştırmalar sonrasında kanıtlanmıştır. Sigaranın sadece içen kişiyi değil çevresinde bulunan kişilere de çok ciddi zararlar verdiği hemen herkes tarafından biliniyor. Başta kanser çeşitleri olmak üzere pek çok hastalığa neden olan sigara, uzmanların belirtiğine göre, DNA'ya da zarar veriyor. Birçok hastalığa neden olan sigaranın insan ömründen çaldığı da bilinen bir gerçek. Yetişkin insanlarda bile bu kadar çok zararları olan sigaranın gebelikte kullanımı ise, hem anne adayına zarar verirken hem de bebeğe zarar verdiği akıllardan çıkarılmamalıdır. Anne adayının hamilelikte içmiş olduğu sigara ile ilgili çok çeşitli söylemler olsa da yeni yapılan bir 4D çalışması ile sigara içen anne adayları ve bebekleri incelenirken, çıkan sonuçlar herkesi şaşırttı. Araştırma sonrasında çıkan sonuçlarda, sigara içen anne adaylarının bebeklerinin vermiş olduğu tepkiler gebelikte sigara tüketilmemesi için birer örnek olması ve gebelikte sigara kullanılmaması konusunda öncülük etmesi umut ediliyor.  

Yeni teknoloji ile fetus 4D ultrasonla incelendi

Gebelikte sigara kullanımı ile ilgili olarak yapılan çalışmalara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan yeni bir araştırmaya göre, gebe kadınlarda sigara kullanımının zararları ve bebek üzerindeki etkilerine daha fazla ışık tutulmaya başlandı. 4D ultrasonla yapılan tarama sonrasında fetusun minik hareketleri gözlemlendi. Fetusların geliştikçe ağızlarını hareket ettirdikleri, kendilerine dokundukları ve kollarını kontrol edebilme yetisi kazandıkları belirtilmektedir. Fetusların söz konusu hareketleri sigara içen anne adaylarının bebeklerinde incelendi. Bakmanızda Fayda Var: Gebelikte Sigara Kullanımı ve Bebeğe Etkileri   

Sigara İçen Anne Adayına Bebeğin Tepkisi Şaşırttı!  

Sigara içen anne adayına bebekten hareketli tepki

    Middlesbrough'da James Cook University Hospital'da yapılan çalışmada, 20 anne adayının hareketli 4D ultrason taramaları üzerinde çalışıldığı, bu anne adaylarından sigara kullanan dört anne adayının karınlarındaki bebeklerin diğer anne adaylarının bebeklerine oranla vücutlarına daha sık dokunduklarının tespit edildiği belirtildi. Araştırmayı yapan Dr. Nadja Reissland çıkan sonuçlarda sigara kullanan annelerinin bebeklerinin merkezi sinir sistemini yavaşlatabileceğini ortaya çıkardığı belirtildi.   

Sigara İçen Anne Adayına Bebeğin Tepkisi Şaşırttı!  

Sigara içen anne adayları ve bahaneleri

  • Abartılacak bir şey yok! Benim annem de bana hamile iken sigara kullanıyormuş.

Gerçekte; Bebek ölümlerinin yüzde 40’ının gebelik sırasında sigara kullanımının sebep olduğu düşünülmektedir. Gebelikte sigara kullanımı bebeğin erken doğma ve anne adayının düşük yapma riskini artırmaktadır.

  • Sigarayı bırakırsam daha stresli olurum, bu da bebeğimi daha fazla etkiler.

Gerçekte; yapılan araştırmalara göre, anne adayının sigarayı bırakma sürecinde yaşadığı stres, fetusun sağlığını sigara kullanımında etkilediği kadar daha fazla etkilemiyor.

  • “Zaten hafif (light) sigara kullanıyorum. Bu daha güvenli.”

Gerçekte; Uzmanlar light sigara kullanımının daha güvenli olmadığını ifade ediyorlar. Bir pazarlama stratejisi olduğu belirtilen; normal, light veya süper light sigaraların kullanımlarının da bebeğe çok fazla zarar verdiği belirtiliyor.   

Sigara İçen Anne Adayına Bebeğin Tepkisi Şaşırttı!      

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.