Bebeğinizi İsilikten Koruma Yolları

Bebeğinizi İsilikten Koruma Yolları
19 Nisan 2016

Yaz aylarında bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla karşılaşılan problemlerin başında, kaşıntılı bir hastalık olan isilik geliyor. Yaz aylarında artış gösteren isilik hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler bu yazımızda.

Bebeğinizi İsilikten Koruma Yolları

Sıcak ve nemli durumlarda daha sık görülen isilik, derinin farklı katmanlarında ter salgısının birikmesine yol açan bir ter kanalının tıkanması sonucu gerçekleşir.

Bebeğinizi isilikten nasıl koruyabilirsiniz?

İsilik; genelde yüz, boyun, koltuk altı bez bölgesi, oyun çocuklarında kasık, koltuk altı, üst gövde gibi kıvrım yerlerinde ve giysi altında kalıp terleyen bölgelerde görülür. Kırmızı, deriden kabarık ve genellikle kaşıntılı olan lekelenmelerdir. Kaşıntı ile beraber iğne batması benzeri bir his oluşabilir ve eğer çocuk bu lezyonları kaşırsa, mikrop kaparak enfekte hale gelebilir.

İsilik hangi yaşlarda görülür?

İsilik her yaşta çocukta, özellikle sıcak ve nemin arttığı ilkbahar/yaz aylarında görülmesine rağmen, ter bezlerinin tam gelişmemiş olduğu ilk iki yaşta daha sık görülme eğilimindedir. Yine özellikle ateşli hastalıklar sonrası ve daha sıcak yerlere tatil nedeni ile gidilen durumlarda artış gözlenmesi beklenir.

İsilik neden oluşur?

Yaz aylarının en vazgeçilmezlerinden biri tatile çıkmaktır. Özellikle serin bir yerden gelen aileler değişen çevre koşullarından dolayı bebeklerinde isilik oluşabilme ihtimaline dikkat etmeliler. Bebeklerin olduğu kadar çocukların da çok sıkı ve dar giydirilmesi, derinin nefes almasını ya da terlemesini engelleyecek şekilde tasarlanmış sentetik veya deri benzeri giysiler, sıkı kemerler, yazın artan ihtiyaca göre az değiştirilebilen bezler de bu durumu hazırlayıcı ortam oluşturabilir.

Çocuklarınızı isilikten nasıl koruyabilirsiniz?

Çocuğunuza günlük ya da ihtiyaca göre daha sık banyo yaptırmanız ve genel hijyen kurallarına uymanız isiliğin oluşmasını azaltacaktır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.