Robotik Cerrahi Sonrası Anne Oldu

Robotik Cerrahi Sonrası Anne Oldu
22 Aralık 2016

Kilo problemi yaşayanlardan ve 151 santim boyu olan 31 yaşındaki Dirican, 56 kilodan 138 kiloya kadar çıktığını belirtti.

Robotik Cerrahi Sonrası Anne Oldu

Obezitenin önemli sağlık sorunlarından biri olduğu belirtilerek, Türkiye’de 15 yaş üstü nüfusun yüzde 27’sinin obez olduğu açıklandı. Cinsiyete göre bu dağılımın kadınlarda yüzde 21, erkeklerde ise yüzde 14 olduğuna dikkat çekilmiştir. Kilo problem yaşayan kişilerden biri olan 31 yaşında, 151 santim boyunda olan Nagihan Dirican, 56 kilodan 138 kiloya çıktığını ifade ederek, 8 yıl boyunca bebeği olması için uğraş verdiğini ekledi. Defalarca tüp bebek tedavisini denediğini belirten Dirican, verdiği kiloların ardından hamile kaldığı belirtti. Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli, “Nagihan Dirican Robotik Cerrahi ile obezite operasyonunun ardından 138 kilodan 63 kiloya düştü.” Ameliyattan 16 ay sonra doktora gittiğini belirten Dirican, 2 aylık hamile olduğunu öğrendiğinde büyük bir sürpriz yaşadığını da söyledi.

Ameliyatın Ardından 14 Ay Sonra Hamile Kaldı!

Hastalık boyutunda olan şişmanlığın, kişinin vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olma durumunun olduğunu belirtir iken, morbid obeziteye bağlı başlıca sağlık problemlerinin kalp hastalıkları, uyku apnesi, şeker hastalığı, hipertansiyon, reflü hastalığı, lipid bozuklukları, eklem hastalığı, idrar tutamama ve kısırlık olduğunu da belirtti. Tüm bunların dışında morbid obezitenin rolü olduğu bilimsel olarak kanıtlanan kanserlerde, erkeklerde rektum, kolon, prostat; kadınlarda ise rahim, meme ve yumurtalık kanseri olduğuna dikkat çekilmiştir. Kilo problemi yaşayanlardan ve 151 santim boyu olan 31 yaşındaki Dirican, 56 kilodan 138 kiloya kadar çıktığını belirtti. Genç kadın, robotik cerrahi ameliyatının ardından 75 kilo vererek 16 ay sonra 2 aylık hamile olduğunu öğrendiğinde ise büyük bir sürpriz yaşadığını söyledi.

Büyük Bir Şok Yaşadım

Yapılan tetkiklerinde ise yumurtalıklarda yağlanma ve çok sayıda kist tespit edilen Dirican’a çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisine başlandı. Aşırı kilolu olduğu dönemlerde mevcut olan adet düzensizliklerinin de obezite ameliyatından 4 – 5 ay sonra ortadan kalktığı belirtildi. Ameliyattan 16 ay sonra başvurmuş olduğu doktoru ise “2 aylık hamilesiniz.” Demesi üzerine büyük bir şok yaşadığı belirten Dirican, ikinci çocuğu olması ile ilgili hiç umudu kalmadığını ancak ameliyattan sonra ikinci kez büyük sürpriz ve mutluluk yaşadığını söyledi.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.