Pelvik Organ Sarkması Konusunda Endişeli misiniz?

Pelvik Organ Sarkması Konusunda Endişeli misiniz?
25 Ekim 2016

Bebek sahibi olmak vücudunuzu hiç düşünmediğiniz kadar değiştirir. Bu değişimlerden bazıları pelvik organ sarkması gibi olumsuz değişimlerdir.

Pelvik Organ Sarkması Konusunda Endişeli misiniz?

Pelvik organ sarkması; genellikle 40-50 yaşları arasında doğum yapan kadınlarda görülen, doğum yapmış olmanın ana faktör olarak neden olduğu bir sorundur.

Nasıl Oluşur?

Ligamentler (sert bağ dokusu) rahmi gevşeterek, rahmin vajinaya baskı yapmasına neden olur. Bunun sonucu olarak, rahmin hareket emesiyle vajinanız vücudunuzda bir çıkıntı halini alabilir.

Nasıl Bir Histir?

Semptomlar genellikle alt pelviste hafif hafif hissedilen basınç halinde görülür. Yaşayan insanların yorumları şöyledir: “Bazen bir tampon yerleştirmek bile çok zor oluyor.”, “Bazen vücudumdan dışarı düşen bir şey varmış gibi hissediyorum.”.

Bu Durumu Engellemenin Bir Yolu Var mı?

Maalesef, yok. Ama Kegel egzersizleri ile pelvik tabanınızı güçlendirmek yardımcı olacaktır. Uzmanlar günde 30 kez vajinanızı sıkıp bırakarak yapabileceğiniz bu basit hareketi öneriyor. Ayrıca doğum öncesi ve sonrasında bu konuda bir uzmanla beraber hareket edebilirsiniz.

Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer belirtileri hissediyorsanız, bir jinekolog veya ürojinekoloğa danışın. Rahatsız edici bir durum olsa da acil bir müdahaleye gerek olan bir sorun değildir, bu yüzden sizi hemen ameliyata ikna etmeye çalışan uzmanların önerisini kabul etmeden önce araştırın.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.