Oyuncaklar ve Oyun Alanları Üzerine Yeni Araştırmalar

Oyuncaklar ve Oyun Alanları Üzerine Yeni Araştırmalar
28 Ekim 2016

Bebeğinize oyuncak seçmek ciddi bir mesele, bu işi nasıl hafifletebileceğiniz de yazımızda.

Oyuncaklar ve Oyun Alanları Üzerine Yeni Araştırmalar

Bebeğiniz daha dünyaya gelmeden ona alabileceğiniz milyonlarca oyuncak arasında kaybolabilirsiniz.   Oyun alanı düzenlemesi ile bebeğinizin gelişmesinde önemli rol oynayan motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.     Araştırmacılar tarafından titizlikle hazırlanan ankette ebeveynlere bebeklerin oyuncakları ve ev düzenlemesine dair sorular soruldu. Çalışmayı yapan uzmanların görüşü, eve dair her ayrıntının bebeğin motor becerilerinin gelişiminde bir etkisi olduğu yönünde. Bebeğinizi yaşam akışına hazırlarken bu yorumları göz önünde bulundurmanız bebeğinizin gelişimine olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Hangi Oyuncaklar Alınmalı?

Özellikle yeni doğan bebeklerin yürümek, denge kurmak gibi kaba motor becerilerini geliştirmesi için uygun bulunan başlıca oyuncaklar şöyle listelenebilir:    

 • Emekleme ve yuvarlanma isteği uyandıracak renkli minderler,
 • Yakalama hissi yaratacak sarkan oyuncaklar,
 • Müzikli oyuncaklar,
 • Sıkıştırıldığında veya çekildiğinde hareket eden ya da ses çıkaran yumuşak oyuncaklar,
 • Aktiviteli zıplama üniteleri,
 • Sulu oyuncaklar,
 • Top.

    Bebeğin video oyunu oynamak, piyano çalmak gibi ince motor becerilerini geliştirmesi için önerilen oyuncaklar ise:    

 • Bebek çıngırakları gibi kavranabilir oyuncaklar,
 • Araba veya tren gibi kol kaslarıyla iterek vb. hareketlerle oynanan oyuncaklar,
 • Zıplayan ya da dönen oyuncaklar,
 • Oyun blokları.

    Tabi ki bu listelerdeki herhangi bir oyuncağın eksik olması bebeğinizin ilgili beceriyi geliştiremeyeceği anlamına da gelmiyor. Bunun yanı sıra, bütün bu oyuncaklara daha az para harcamak için evde bulunan malzemelerden benzer oyuncakların üretebilirsiniz.

Daha İyi Bir Oyun Alanı Yaratma

Araştırmanın devamında ise ev ortamının çocuğun gelişimine olan etkisi mercek altına alınıyor.

O ilk adımların atıldığı oturma odası ortamında bebeğinizi yürümeye teşvik etmek ve alanını kısıtlamamak için eşyaları mümkün olabildiğince birbirinden uzağa koymalısınız. Katılımcılara yapılan ankette evin parke döşemesinden bahçenin durumuna kadar birçok ayrıntının dikkate değer olduğu vurgulanıyor. Özellikle merdivenli evde büyüyen bebeklerin tırmanma becerilerini diğer bebeklere oranla çok daha çabuk geliştirdiği gözlemleniyor.     Bütün bunların ötesinde aslında en önemli nokta bebeğinizin oyuncaklarıyla ve evdeki diğer eşyalarla ne kadar etkileşime geçtiğidir. Listelenen her oyuncak var olsa bile bebeğinizin onlarla oynamasını sağlamadığınız takdirde motor becerilerinin gelişiminde hiçbir olumlu etkisinin olması beklenemez.

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.