Organik Beslenmek

Organik Beslenmek
23 Ekim 2016

Gebeler ve emziren anneler için organik beslenmek daha da önem kazanıyor. Son araştırmalara göre böcek ilaçları plasentadan geçerek, bebeğin sağlığını bozabiliyor.

Organik Beslenmek

Hepimiz katkı maddesi ve kimyasal içermeyen sağlıklı besinlerle beslenmek isteriz. Özellikle hamile kadınlar ve emziren anneler için bu durum oldukça önemlidir. Çünkü bilim adamlarına göre; böcek ilaçları plasentadan geçerek, bebeğin sağlığını bozabilmekte ve doğum ağırlıklarını etkilemektedir.

Büyük Marketlerden Alışveriş Yapın

Araştırmacılar büyük marketlerden alışveriş yapılmasını ancak seçeneklerin de kontrol edilmesini öneriyor. Büyük marketler birçok organik bebek maması, konserve, atıştırmalık, süt ve süt ürünleri sunmaktadır. Fakat organik kelimesi her zaman sağlıklı kelimesiyle örtüşmemektedir. Unutmayın ki; organik kurabiye ve cipslerde de kalori ve yağ oranı yüksektir.

Organik Et ve Süt Tüketimine Özellikle Dikkat Edin

Et ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdaların böcek ilacı seviyesi bitki temelli olan gıdalardan daha fazladır. Hayvanlar kendi beslenmeleriyle böcek ilaçlarına daha fazla maruz kalabilirler. Yoğurt, peynir, süt ve ette bulunan büyüme hormonları ve antibiyotikler bunlara ektir.

Çiftçi Pazarını Ziyaret Edin

Bölgenizdeki çiftçilerle ürün yetiştirme uygulamaları hakkında konuşun. Amerika gibi gelişmiş ülkelerde çiftçiler, son çıkan yasaya göre kendi ürünlerinde böcek ilacı kullanmadıklarını kanıtlamak zorundadır. Ülkemizde böyle bir uygulama yoktur ancak çiftçilerle ve organik gıda yetişicileri konuşarak bilgi alabilirsiniz.

Organik Besinleri Almaya Bütçeniz Uygun Değil Mi?

Organik beslenmek istiyorsanız bunun maliyeti size, normal pazar alışverişinizden iki kat daha pahalıya mal olabilir. Peki, nasıl bütçenizi zorlamadan sağlıklı gıdalarla beslenebilirsiniz? Organik ürünleri satın almaya bütçeniz uygun değilse kimyasal maddelere ve böcek ilaçlarına maruz kalmanızı azaltacak başka akıllıca yollar da vardır.

İndirim Dönemleri

Online organik mağazaların indirim dönemlerini takip edip bütçenize uygun alışveriş yapabilirsiniz.

Kabuklu Sebze ve Meyveleri Soyarak Tüketin

Ürünler böcek ilaçlarıyla spreylediğinde tortu kalıntısı dışta kalıyor. En çok böcek ilacı içeren sebzelerin başında domates, kereviz ve elma bulunur. Bu yüzden bu gibi kabukları olan ürünleri soyarak tüketin.

Organik Olmayan Eti Deri ve Yağdan Arındırın

Bazı böcek ilaçları yağ dokuda birikir, bu sebeple deriyi ve yağı keserek çıkarın.

Meyve ve Sebzeleri En Az 30 Saniye Yıkayın

Su altında meyve ve sebzeleri ovup yıkayarak böcek ilacı kalıntılarından büyük ölçüde çıkarabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.