Aşırı Kilo Anne Karnındaki Bebeğin Sağlığını Olumsuz Etkiliyor!

Aşırı Kilo Anne Karnındaki Bebeğin Sağlığını Olumsuz Etkiliyor!
11 Kasım 2017

Gebelik planlayan kadınların hamile kalmadan önce kilo vermeleri gerektiğini belirten uzmanlar, aşırı kilonun hamileliği zorladığını ve gebelik döneminde yaşanabilecek sorunları arttırdığını ifade ediyorlar.

Obezite Gebeliğin ve Bebeğin Düşmanı

Anne adaylarının bebekleri için hamilelik öncesinde kilo vermeleri gerektiğini belirten uzmanlar, obezitenin hamileliği zorladığını ve gebelikte yaşanabilecek sorunları artırdığını ifade ediyorlar. İç Hastalıkları Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü gebelikte obezitenin riskleri konusunda yapmış olduğu açıklamada; gebeliğin uzaması, düşük ve ölü doğum risklerinin azalması için bebek yapmayı planlayan kadınların gebelik öncesinde kilo vermeleri konusunda uyarıda bulundu.

Gebeliği Zorluyor ve Riskleri Artırıyor

Vücut yağının aşırı miktarda olması anlamına gelen obezitenin gebeliği zorladığını, bu sebeple de hem anne adayı hem de bebek açısından bazı riskleri artırdığını söyleyen Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, bebek planlayan kadınları gebelik öncesinde mutlaka vücut kitle endeksi hesaplaması yaptırmalarını tavsiye etti.   Vücut Kitle Endeksi Hesaplamak İçin Tıklayın...   Aşırı Kilo Anne Karnındaki Bebeğin Sağlığını Olumsuz Etkiliyor!  

Obezite Hamile Kalma İhtimalini Düşürüyor

Obezite hastası olarak tabir edilen aşırı kilolu kadınlarda (obez) hamile kalma ihtimalinin ciddi oranda düştüğünü söyleyen Gümürdülü, obezite konusunda mutlaka uzmanların görüşlerine kulak verilmesini öneriyor.   Hamile Kalmak İçin İdeal Kilo Kaç Olmalı? Detaylı bilgi için tıklayın...   Aşırı Kilo Anne Karnındaki Bebeğin Sağlığını Olumsuz Etkiliyor!    

Obezite Hamileliği ve Bebeğin Sağlığını Etkiliyor

Prof. Dr. Gümürdülü, hamilelik dönemi boyunca obez gebelerde damarlar içerisinde kan pıhtıları oluşması, idrar yolu enfeksiyonları, solunumun durup yeniden başlaması durumu olan obstrüktif uyku apnesi gibi sorunları artırabildiğini vurgularken, aşırı kilolu kadınlarda (obez hamile kalanlarda), beklenen doğum tarihinin de uzayabileceğini belirtti. Gümürdülü, sözlerine şöyle devam etti; "Obezite; hamilelik sürecinde, bebekte de birçok sağlık sorununa zemin hazırlıyor. Bebek fazla kilolu doğabiliyor ve ileride obezite hastası olma olasılığı artıyor. Hamilelik süresince aşırı kilolu olan annelerin bebeklerinde kalp hastalıkları veya yetişkinliğinde diyabet olma olasılığı da artıyor." dedi.

En İyi Yöntem Önceden Tedbir Almak

Obezite hastası anne adaylarının hamilelikleri sırasında mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Gümürdülü,  bebek ve anne için oluşabilecek riskleri azaltmak için, sağlıklı ve dengeli beslenmenin büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Bu dönemde; kalsiyum, demir, folik asit ve vitamin desteği alınması yanından besin değeri yüksek gıdalar tüketilmesini öneren İç Hastalıkları Uzmanı Gümürdüllü, "Diyabet hastalığı olan anne adaylarının doktoru ile birlikte yeme-içme programı oluşturması gerekiyor. Fiziksel olarak aktif olmak, günlük yürüyüşler ve egzersizler yapmak ve eğer kullanılıyorsa tütün ürünlerini mutlaka bırakmak gerekiyor."dedi.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.