Normal Doğum Yapmak İçin Okula Gidiyorlar

Normal Doğum Yapmak İçin Okula Gidiyorlar
22 Haziran 2017

Mersin Şehir Hastanesi'nde anne adaylarına müdahalesiz normal doğum için eğitim veren gebe okulu açıldı.

Türkiye'nin ilk şehir hastanesi olan Mersin Şehir Hastanesi'nde anne adaylarına müdahalesiz normal doğum yapmak için eğitim veriliyor. Hastane kapsamında açılan gebe okulunda eğitim alan anne adayları sezaryen olmaktan vazgeçip normal doğum yapmaya karar veriyorlar. Gebeleri bilinçlendirmek, Türkiye'de oldukça fazla olan doğum oranını aşağı çekmek ve normal doğuma yönlendirmek amacıyla açılan gebe okulunda eğitim alan kadınlar, normal doğum yapmak istiyorlar.

Gebeler Normal Doğum Yapmak İçin Okula Gidiyorlar

Anne adaylarını normal doğuma hazırlamak ve bilgilendirmek amacıyla açılan gebe okulunda, doğum zamanları birbirlerine yakın hamileler, 8 hafta süren hamilelik programında doğum sonrası hakkında eğitim alıp birlikte nefes egzersizlerini öğreniyorlar. Uzmanlar eşliğinde spor yaparak kaslarını güçlendiren gebeler bu sayede doğuma en iyi şekilde hazırlanırken aynı zamanda doğum korkularından da kurtuluyorlar. Eğitim sonrasında daha önce sezaryenle doğum yapmak isteyen anne adayları müdahalesiz doğum yapmaya karar veriyorlar.   Normal Doğum Yapmak İçin Okula Gidiyorlar  

Gebeler Burada Rahatlıyor

Gebe okulunda görev yapan ebe ve fitness antrenörü  Fadime Ayışık Karaca, okulda eğitime gelen hamilelerin kafalarındaki tüm soruların yok edildiğini ifade ederken, gebeleri normal doğuma teşvik ettiklerini anlattı. Karaca konuyla ilgili olarak,  "Burada spor ve nefes egzersizleriyle gebeleri fiziksel ve psikolojik olarak doğuma hazırlıyoruz. Biz burada aslında sihirli bir şey yapmıyoruz var olan şeyleri gebelerimize anlatıyoruz. Bilmedikleri şeyden korkuyorlar.   Normal Doğum Yapmak İçin Okula Gidiyorlar     Öğrendikleri zaman müdahalesiz normal doğumun ne kadar mükemmel bir şey olduğunu görüyorlar. Bu doğumda anne ve bebeğe şartların uygun olması halinde herhangi bir müdahalede bulunmuyoruz. Örneğin suni sancı vermiyoruz. Doğum sonrasındaki kaliteli yaşantı, bir an önce sosyal yaşantıya dönüş ve sezaryen sonrası yaşanacak zorluklarla ilgili verdiğimiz bilgiler buradaki gebelerimizi çok olumlu etkiliyor. Aynı zamanda normal doğumun kolaylıklarını öğreniyorlar. Sezaryen sonrası oluşabilecek ağrıları da anlatıyoruz. Bunları anlatınca gebelerimiz kendiliğinden müdahalesiz normal doğuma yönleniyorlar." ifadelerini kullandı. Anne adaylarına doğum odalarını gezdirip psikolojik olarak da rahatlamalarını sağladıklarını belirten Karaca, "Herkesin doğum hikayesi başka. Kendi doğum hikayelerini kendileri yazacaklar" dedi.   Normal Doğum Yapmak İçin Okula Gidiyorlar  

Egzersizle Kasları Güçlendiriyoruz

Gebe okulunda görev yapan hemşire Arzu Uysal'da "Eğitimlerimiz 16. haftadan itibaren başlıyor. Haftada 1 defa olmak üzere 8 haftalık eğitimimiz oluyor. Yaklaşık 1,5-2 saat sürüyor eğitim. 20. haftadan itibaren egzersizlere başlıyoruz. Bu egzersizlerin doğum için çok önemi var. Biz doğal doğumu destekliyoruz ve bunda en önemli şey egzersizler. Doğru nefes alma ve verme ile kasları güçlendirmek için egzersizler yapıyoruz. Doğru zamanda doğru kasları hareket ettirmenin doğumu kolaylaştırmasını sağlamak için bilgiler veriyoruz." açıklamasında bulundu.    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.