Normal Doğumun Bebek İçin Bir Faydası Daha Ortaya Çıktı

Normal Doğumun Bebek İçin Bir Faydası Daha Ortaya Çıktı
07 Ekim 2017

Bursa'da ebelere yönelik beş gün süren eğitim sonunda düzenlenen kapanış konuşmasında normal doğumun faydalarına değinildi.

Normal doğum, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Normal doğum bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bursa'da Dörtçelik Çocuk Hastanesinde ebelere yönelik 5 gün süren "Doğum Becerilerinin Geliştirilmesinde Güncel Yaklaşımlar' eğitimi sonunda düzenlenen kapanış konuşmasında normal doğumun bebek ve anne sağlığı açısından önemine vurgu yapıldı. Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm.Dr. Elif Güler Kazancı konuyla alakalı kapanış konuşmasında, normal doğumun hem bebek hem de anne sağlığı için çok önemli olması yanında bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkat çekerken, normal doğumun bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde; enfeksiyon, obezite ve şeker hastalığı gibi ileride oluşabilecek bütün hastalıklardan koruyucu nitelik taşıdığına da vurgu yaptı.

Normal Doğumun Bebek İçin Bir Faydası Daha Ortaya Çıktı  

Akciğer sıvısının da artmasını kolaylaştırıyor

Normal doğumun bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra bebeğin doğum kanalından çıkarken uğramış olduğu baskının bebeğin akciğerindeki sıvının atımını kolaylaştırdığını belirten Kazancı, normal yollarla doğan bebeklerde doğumdan sonra solunum sıkıntısı görülme olasılığının da daha az görüldüğünü ifade etti. Normal yolla yapılan doğumlarda bebeğin doğumdan sonraki 5 dk. içerisinde (bebeğin göbek kordonun kesilmeden önce) annenin direk göğsüne temas ettirilmesiyle ten tene gerçekleşen temas sonucunda da anne sütünün salgılanmasının arttığı belirtildi.

Normal Doğumun Bebek İçin Bir Faydası Daha Ortaya Çıktı  

İlk beş dakikada emilen süt bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Uzman Dr. Kazancı, bebeğin doğumdan sonraki ilk beş dakika içerisinde anne sütünü emmesinin direk bağışıklık sistemini güçlendirmesi yanında bebeğin immün (bağışıklık) ve bağırsak sistemini de uyarak yeni doğmuş bebeğin hayata hazırlanmasına yardımcı olduğunu belirtirken, bebeğin anneyle erken temas etmesinin süt salgısının erken başlamasını, bebeğin erken emmesini, bağışıklık sisteminin gelişip düzenlenmesi bununla beraber rahmin kasılarak kanamanın durmasında fayda sağladığını ifade etti.    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah