Nadas-2 Tekniğiyle Gebelik Oranı Artıyor!

Nadas-2 Tekniğiyle Gebelik Oranı Artıyor!
04 Temmuz 2017

Tüp bebek tedavisinin başarısını artıracak yeni geliştirilen Nadas 2 tekniği ile çiftler daha kolay bebek sahibi olabiliyorlar.

Tüp bebek ile bebek sahibi olacak aileler için sevindirici bir haber geldi. Nadas 2 tekniği adı altında geliştirilen teknikle tüp bebek denemesi yapan kadınlarda gebe kalma oranları yüzde 40 seviyesinin üzerine çıktığı belirtildi. Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan tarafından geliştirilen yeni yöntemin, tüp bebek başarısızlıklarında rahim içi bağışıklık sisteminde tespit edilen bozukluğu dengelemeye yönelik bir işlem olduğu ifade edildi.

Nadas 2 Tekniği Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Oranını Artırıyor

Yeni geliştirdiği Nadas 2 tekniği ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Timur Gürgan, ‚İyi embriyo transferine rağmen oluşan bu başarısızlığın sebeplerini bazen izah edemiyoruz ve bu durum kişilerde büyük bir çöküşe neden oluyor. Eşler, Demek ki olmayacak diye düşünerek tüp bebek tedaviye karşı isteksizleşiyor‚ dedi. Yeni teknik ailelerin bu durumla karşılaşma ve embriyo transferindeki yani tüp bebek tedavisinde başarısızlık oranını azaltıyor.   

Nadas-2 Tekniğiyle Gebelik Oranı Artıyor!  

Bazı Durumlarda Embriyoyu Rahim İçine Koymak Yetmiyor

Bazı kadın hastalığı olan kadınlarda tüp bebek tedavisi sırasında embriyonunun rahime gömülmesi gebeliğin gerçekleşmesi için yeterli gelmediğini ifade eden Gürgan, Nadas - 2 tekniği ile ilgili olarak ‚Yani iyi embriyonun rahim içine gömülmesini sağlayan hormonlar, büyüme faktörleri, sitokin dediğimiz değişik salgılamalar yetersizse gömülme olmuyor. Yapılan çalışmalar gösterdi ki özellikle rahim içi bağışıklık sisteminde problem olan polikistik over hastaları, adet düzensizliği ile giden yumurtlama problemi yaşayan hastalar, çikolata kisti olan hastalar veya bağışıklık sistemleri genetik veya çevresel faktörlerle bozulmuş kişilerde rahim içi gömülgenlik sıkıntılı. Yani bu kişilerde tüp bebek yaparken, embriyoyu rahmin içine koymak yetmiyor. İşte bu noktada nadas sistemi devreye giriyor.‚ dedi.  

Poliskistik Over Sendromu Olanlar Gebe Kalabiliyor

Yeni geliştirdiği Nadas -2 tekniği ile ilgili detaylı bilgiler veren Gürgan, Nadas tekniği sayesinde polikistik over hastası olan ve daha önce embriyo transferi yapıldığı halde gebe kalamayan kadınların, yeni teknikle  yüzde 40.9 oranında gebeliğin gerçekleştiğini gördüklerini ifade etti.  

Nadas-2 Tekniğiyle Gebelik Oranı Artıyor!

Nadas - 2 : Dondur, çözdür ve transfer et

Tüp bebek tedavisinde yeni geliştirilen Nadas tekniğinin tüm dünyada sıklıkla uygulandığını fakat bu tekniğin embriyo dondurma ve çözdürme modeli ile yeni bir tekniğe dönüştüğünü belirten Gürgan, Nadas-2 adını verdiği tekniği şöyle anlattı: ‚Rahim içinde olabilecek problemi gidermek için iyi embriyoları dondurduk. Sonraki ay rahime özel bir makas yardımıyla histereskopi altında ufak kesiler yaptık. Bu tekniği uyguladıktan sonra rahimi bir nevi nadasa bıraktık. Böylece rahim embriyo transferi için hazır hale geldi. Dondurulmuş embriyoları çözdürdük ve transferi yaptık. Bu yöntem, gebelik oranını arttırdığı gibi düşük oranını da azalttı.‚ dedi.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.